PAP/Mateusz Marek

Min. Ł. Szumowski: W Polsce nie odnotowano do tej pory żadnego przypadku koronawirusa 

W Polsce nie odnotowano do tej pory żadnego przypadku koronawirusa  – informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. W związku z podejrzeniem choroby obecnie w Polsce hospitalizownych jest 47 osób, 55 jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1,5 tys. jest monitorowanych przez służby sanitarne.

Pojawienie się koronawirusa w naszym kraju to kwestia czasu – mówią eksperci. Na razie nie ma potwierdzonego przypadku. Jeśli wirus pojawi się w Polsce, informacja ta niezwłocznie zostanie przekazana – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia zaznacza, że rząd jest przygotowany na pojawienie się koronawirusa w Polsce. Jednocześnie dodaje, że nie ma podstaw do wszczynania paniki w związku z szerzącą się po Europie epidemią.

– Nie ma żadnego powodu, żeby traktować ten wirus (inaczej – red.) niż wirusy, które do tej pory mamy, zakażeń górnych dróg oddechowych. On naprawdę nie spowoduje jakiejś drastycznej katastrofy, w naszej ocenie oczywiście – wskazuje minister Łukasz Szumowski.

Czym więc różni się koronawirus od pozostałych wirusów – wyjaśnia krajowy konsultant epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz

– Jest to jeden z wirusów spośród ponad 200 wirusów, które również są odpowiedzialne za wywoływanie objawów ze strony układu oddechowego – mówi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Abyśmy mieli większą wiedzę o koronawirusie i o tym, jak uniknąć zakażenia się nim, rząd przygotował specjalny spot informacyjny

Pełną informację na temat zagrożeń wynikających z epidemią koronowirusa w Europie i podejrzeniu zachorowalności w Polsce przedstawił w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Ministrowie pytani byli m.in. o stan zdrowia 25-letniej kobiety z Łodzi, która przez pewien czas przebywała w Azji. Po powrocie do Polski skarżyła się na duszności. Główny Inspektor Sanitarny zapewnił, że jej wyniki są negatywne.

– Pacjentka już dwukrotnie miała badane RTPC tego wirusa – było ujemne. W tej chwili trwa dalsza analiza. Nie mamy informacji na dzień dzisiejszy, że taka sytuacja ma miejsce – oświadczył Jarosław Pinkas.

Podczas wystąpienia w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska apelował o zachowanie spokoju w związku z sytuacją.

– Nie straszmy Polaków w tej chwili, bo nie ma takiej w tej chwili potrzeby – powiedział minister Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że obecnie tam, gdzie pojawiły się przypadki podejrzenia koronawirusa, sytuacja monitorowana jest na bieżąco.

– Wszystkie laboratoria, które w tej chwili dysponują próbkami, badają je na bieżąco. One są wnikliwe sprawdzane. Na obecną chwilę nie mamy w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa – oświadczył Waldemar Kraska.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał także o specjalnej infolinii, uruchomionej przez resort zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronowirusem.

– 800 190 590 – tam każdy może zadzwonić i w przypadku niejasności, wątpliwości, pytań uzyskać informacje – wskazał wicemarszałek Stanisław Karczewski.

Z kolei minister edukacji Dariusz Piontkowski wydał rekomendacje dla dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Spotkał się w tej sprawie z kuratorami oświaty i przedstawicielami GIS-u.

– Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia prosimy, aby dyrektorzy nie wysyłali dzieci do krajów, w których już ta choroba się pojawiła, odwoływali wyjazdy, gdyby takie były planowane. W przypadku osób, które wróciły z takich państw, w których ta choroba już się pojawiła, trzeba przede wszystkim stosować obserwację – powiedział Dariusz Piontkowski.

Tymczasem trwają badania na lotniskach podróżnych przybywających z Włoch. Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsku Agnieszka Michajłow podkreśliła, że na razie nie odnotowano żadnego przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem. Jednak lotnisko – w razie potrzeby – dysponuje specjalistycznym sprzętem.

– Mamy ratowników i mamy sprzęt. Jeśli byłaby taka konieczność, nasi ratownicy mogą się przebierać w specjalne kombinezony. Mamy oczywiście maski, środki dezynfekcyjne – zaznaczyła Agnieszka Michajłow.

W związku z wczorajszym apelem prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa, prezydium Sejmu jednogłośnie przychyliło się do prośby prezydenta. Posiedzenie Izby odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.00.

TV Trwam News

drukuj