fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. Ł. Szumowski: Psychiatria w Polsce była zapomniana na długi czas, my odrabiamy te straty

Psychiatria w Polsce była zapomniana na długi czas, my odrabiamy te straty – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Odrabiamy je najszybciej jak się da, ale to na pewno nie zajmie miesiąca ani roku – dodał.

Pilotaż wprowadzania psychiatrii środowiskowej dla dorosłych ruszył w lipcu ubiegłego roku. Zmiana polega na odchodzeniu od modelu opierającego się głównie na pobycie w szpitalu psychiatrycznym na rzecz opieki w miejscu zamieszkania. Odpowiedzialność za zorganizowanie opieki przekazano centrom zdrowia psychicznego dla dorosłych. Ruszyło 27 takich centrów.

„W ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż centrów zdrowia psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków” – wskazywał Łukasz Szumowski podczas konferencji podsumowującej pierwsze efekty działania centrów zdrowia psychicznego.

Dodał, że liczba ta jest wciąż rozszerzana.

„Niektóre z funkcjonujących już ośrodków poszerzają swoje kompetencje, a do programu przyłączają się też kolejne placówki” – przekonywał minister.

Wyraził również nadzieję, że „po rozszerzeniu opieką tą objętych będzie około 5-6 mln osób”.

„To rewolucja w psychiatrii, która jest niezbędna i która może przybliżyć nas do normalności, na którą polscy pacjenci zasługują, której oczekują i do której powinni mieć dostęp” – podkreślił Łukasz Szumowski.

„Liczę na to, że to będzie efekt <<kuli śniegowej>> i że za chwilę powstaną kolejne miejsca, gdzie pomoc będzie uzyskiwana w łatwy, dostępny sposób, niekoniecznie wiążący się z izolacją na oddziale” – dodał.

Jego zdaniem „psychiatria w Polsce była zapomniana na długi czas”.

„My odrabiamy te straty, które się pojawiły. Robimy to najszybciej, jak się da, ale to na pewno nie zajmie miesiąca ani roku” – wskazał szef MZ.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie 70 proc. porad w centrach zdrowia psychicznego i w poradniach psychiatrycznych udzielanych jest przez psychiatrów.

„Mamy ich mało, a tymczasem proporcje może powinny być odwrócone tak, żeby więcej porad udzielali psychologowie, psychoterapeuci i pedagodzy” – mówił Łukasz Szumowski.

Dodał, że liczba psychiatrów w Polsce rośnie, rośnie też liczba osób, które się kształcą w tym kierunku.

„My odbudowujemy kadrę, ale to trwa. Nie możemy iść na skróty i dać uprawnień ludziom, którzy nie mają kompetencji, bo tutaj jakość jest niezwykle ważna” – zaznaczył.

Mapę centrów zdrowia psychicznego można znaleźć na stronie Czp.org.pl. Pomoc w centrach dostępna jest bez zapisów, niepotrzebne jest skierowanie. Od poniedziałku do piątku w centrach działają punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub pielęgniarka psychiatryczna.

PAP/RIRM

drukuj