PAP/Grzegorz Michałowski

Min. Ł. Szumowski: Mamy sporo respiratorów, kolejne kupujemy na całym świecie

Mamy sporo respiratorów, kolejne kupujemy na całym świecie – podkreślił w sobotę w telewizji TVN minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że ograniczenia wykonywania zabiegów związane z epidemią koronawirusa nie dotkną pacjentów oddziałów onkologicznych.

Minister zdrowia poinformował, że brana jest pod uwagę możliwość dopuszczania do pracy młodych lekarzy, bez zdanych egzaminów końcowych, a także wykorzystanie pomocy studentów z uczelni medycznych. Szumowski zaznaczył jednak, że takie rozwiązania będą wdrażane tylko w sytuacji, gdy w Polsce będzie kilka tysięcy chorych na COVID-19.

Mówiąc o wyposażeniu polskich szpitali w respiratory zapewnił, że jest ich „sporo”.

„Mamy 10 tys. docelowo miejsc w szpitalach jednoimiennych, tam jest 10 proc. miejsc respiratorowych” – podkreślił Szumowski.

Dodał, że obecnie dla polskiej służby zdrowia kupowane są respiratory „gdzie się da, na całym świecie”.

Łukasz Szumowski dodał, że w resorcie zdrowia rozważane jest, na okoliczność znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19, ograniczenie planowych zabiegów osób z innymi chorobami. Jak dodał, ma to dotyczyć tylko tych zabiegów, których odłożenie w czasie nie stwarza ryzyka postępu choroby.

„Na pewno nie będziemy ograniczać takich obszarów jak onkologia, czy choroby, które mogą skutkować dramatem w szybkim tempie” – zapowiedział szef MZ.

Oświadczył, że onkologia będzie „w ogóle wyłączona z takich restrykcji”. Pacjentów onkologicznych dotyczyć będą tylko takie restrykcje, które ich chronią przed koronawirusem – zaznaczył. Jako przykład podał ograniczenia możliwości pracy w szpitalach onkologicznych personelu „z innych jednostek”, po to, by nie „zawlec zakażenia” koronawirusem do szpitala onkologicznego.

„Zdecydowanie onkologii nie będziemy w żaden sposób ograniczali” – podkreślił minister zdrowia.

PAP

drukuj