fot. Tomasz Strąg

Min. J. Kwieciński: projekt ustawy o dostępności dotyczy ok. 30 proc. społeczeństwa

Rozwiązania zawarte w proj. ustawy o dostępności dotyczą ok. 30 proc. polskiego społeczeństwa – powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Szef resortu inwestycji i rozwoju wraz z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedził Środowiskowy Dom Samopomocy w gminie Jedlińsk. Było to jedno z poniedziałkowych spotkań, podczas którego przedstawiciele rządu przedstawiali stan realizacji programu tzw. piątki Morawieckiego, po 300 dniach od jego zapowiedzi. Jednym z elementów „piątki” jest program Dostępność Plus.

Jerzy Kwieciński przypomniał, że nad programem Dostępność plus resort zaczął pracować na początku 2016 roku.

„Jeszcze wtedy nie zdawaliśmy sobie w pełni sprawy, jak to będzie ważne rozwiązanie dla mieszkańców naszego kraju” – mówił Jerzy Kwieciński.

Dodał, że program dotyczy w dużej mierze osób z niepełnosprawnościami, czyli 12 proc. naszego społeczeństwa, a więc ok. 5 mln osób. Dodał, że włącznie z ludźmi, którzy są czasowo ograniczeni ruchowo, np. w wyniku choroby czy osobami starszymi, a także kobietami w ciąży czy rodziców z małymi dziećmi, jest to nawet ok. 30 proc. naszego społeczeństwa.

Zdaniem ministra rządowy program Dostępność plus, który wystartował wiosną ubiegłego roku „to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, nie tylko w Europie, ale też na świecie”.

„Przy tym programie współpracowaliśmy z Komisją Europejską i te rozwiązania są bardzo pozytywnie przyjmowane na poziomie unijnym” – podkreślił.

Program – jak zaznaczył minister – ma poprawić jakości życia i zagwarantowanie samodzielności wszystkich obywateli. Ma zlikwidować bariery między innymi w architekturze, transporcie, edukacji, służbie zdrowia, cyfryzacji, usługach.

Narzędziem, które jest niezbędne do realizacji rządowego programu jest ustawa o dostępności. W styczniu – jak mówił Kwieciński – zakończyły się konsultacje społeczne projektu tej ustawy, w ramach których zgłoszono ok. 500 uwag, które będą wzięte pod uwagę podczas dalszych prac.

„Chcielibyśmy, by projekt ustawy o dostępności został przyjęty rzez parlament jeszcze przed wakacjami” – powiedział.

Dodał, że 25 lutego odbędzie się posiedzenie powołanej w grudniu ubiegłego roku Rady Dostępności.

Ustawa wprowadza wiele uprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, a także wprowadza obowiązki dla prawie 65 tysięcy instytucji publicznych. Są to między innymi urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne.

Koszt wdrożenia ustawy dla sektora finansów publicznych szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych w 10 lat. Większość tej kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. To w większości wydatki na zapewnienie dostępności, między innymi stron internetowych, aplikacji mobilnych, budynków i pomieszczeń, dokumentów i innych w urzędach i instytucjach publicznych.

Jak powiedział min. Jerzy Kwieciński do 2025 roku na realizację programu Dostępność Plus zostanie przeznaczonych 23 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl