PAP/Marcin Obara

Min. J. Kwieciński: Najistotniejszy jest dla nas wskaźnik dotyczący dochodów Polaków

Strategia, inwestycje i społeczeństwo – w tych trzech obszarach pracę swojego resortu podsumował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Resort inwestycji i rozwoju istnieje od początku tego roku. Wcześniej, piony zajmujące się strategiami rozwoju i funduszami unijnymi podlegały pod Ministerstwo Rozwoju, którym kierował obecny premier Mateusz Morawiecki.

Minister Jerzy Kwieciński zaznacza, że w wymiarze strategicznym najważniejszym zadaniem była koordynacja wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Efektem jest m. in. tempo wzrostu PKB na poziomie ok. 5 proc., a także rekordowy spadek bezrobocia.

Dla nas najistotniejszy jest jednak wskaźnik dotyczący dochodów Polaków – mówił Jerzy Kwieciński

I nie tylko ten dochód rośnie, ale co dla nas szalenie ważne, że dynamika wzrostu tego dochodu – rozporządzalnego – również rośnie. W 2015 roku to było ponad trzy procent, w 2016 ponad sześć procent, w 2017 już ponad osiem procent. Ten skumulowany wzrost za lata 2015-17 wynosi 15 procent. To jest efekt naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i to powoduje, że Polacy mają więcej pieniędzy w swoich kieszeniach i lepiej oceniają swoja sytuację – podkreślił szef ministerstwa inwestycji i rozwoju.

Jako kolejny istotny element prac resortu Jerzy Kwieciński wskazał odbicie w inwestycjach, a także realizację nowych programów inwestycyjnych, m.in. program Mosty dla Regionów.

Ostatnim wymiarem prac resortu jest ten dotyczący spraw społecznych. Chodzi o program Dostępność Plus, specustawę mieszkaniową oraz ustawę uwłaszczeniową.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj