fot. PAP/Paweł Supernak

Min. J. J. Kasprzyk oddał hołd matkom, których dzieci oddały życie za Ojczyznę

Dziś obchodzimy dzień Mamy. W tym dniu otaczamy pamięcią i modlitwą także matki żołnierzy poległych za Ojczyznę. Kwiaty przed tablicą znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa złożył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tablica poświęcona jest matce polskiego żołnierza poległego w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, którego szczątków nie odnaleziono.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1265227741030494208

Jadwiga Zarugiewiczowa to symbol tych matek, których dzieci oddały swe życie za Ojczyznę – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

– Jadwiga Zarugiewiczowa była tą osobą, która dokonała wyborów prochów nieznanego żołnierza, szczątków nieznanego żołnierza stając się niejako matką nieznanego żołnierza – tego, który spoczywa w grobie na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Oddajemy hołd Jadwidze Zarugiewiczowej, składając kwiaty pod tablicą jej poświęconą, jak również na jej grobie. Jadwiga Zarugiewiczowa to Polska ormianka. Symbol tych wszystkich matek, których synowie i córki oddali życie za Ojczyznę. Często nie mając własnego grobu, często nie mając miejsca, w którym można by zapalić im lampkę – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Po uroczystości w budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa Jan Józef Kasprzyk udał się na warszawskie Powązki Wojskowe, gdzie złożył wieniec na grobie kobiety. Następnie uda się na pobliski cmentarz, by oddać hołd Bronisławie Widt, drugiej symbolicznej Matce-Polce.

 

RIRM

drukuj