fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. J. Czaputowicz wyraził poparcie dla proeuropejskich aspiracji Mołdawii

Szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Nicolae Popescu wyraził poparcie dla proeuropejskich aspiracji tego kraju. Z kolei Popescu zadeklarował chęć pogłębiania relacji polsko-mołdawskich.

„Chcę przekazać władzom Mołdawii mocny sygnał o zasadności utrzymania proeuropejskiej orientacji i poparciu Polski dla mołdawskich aspiracji” – mówił Czaputowicz w piątek na konferencji prasowej w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie. Jak dodał, otrzymał zapewnienie, iż Mołdawia „pozostanie na szlaku zbliżenia ze strukturami europejskimi”.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także satysfakcję z „pokojowej transformacji władzy w Mołdawii” po 14 czerwca 2019 r. (kiedy po kilkudniowym kryzysie politycznym odsunięta od władzy została partia oligarchy Vladimira Plahotniuca – PAP) oraz „przestrzegania zasad demokratycznych przez mołdawskie partie polityczne”.

„Oczekujemy, że zaprezentowany program rządu Mai Sandu będzie wyrazem gotowości do przyspieszenia reform, zwłaszcza w walce z korupcją, odpolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości czy likwidacji systemu oligarchicznego” – dodał.

Jak powiedział Czaputowicz, Polska liczy na dalszy intensywny rozwój relacji dwustronnych z Mołdawią. Minister zadeklarował, że Polska będzie nadal wspierać dalszy rozwój Partnerstwa Wschodniego, którego częścią jest Mołdawia, m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Pytany o przyszłość relacji dwustronnych Czaputowicz podkreślił, że Mołdawia jest ważnym partnerem dla Polski, m.in. jeśli chodzi o udzielanie pomocy humanitarnej; ponadto Warszawa udzieliła Kiszyniowowi kredytu w wysokości 100 mln euro.

„Omówiliśmy wstępnie, ale to jest kwestia dyskusji między właściwymi resortami, jak najlepiej wykorzystać ten kredyt z korzyścią dla obu stron, ale przede wszystkim dla Republiki Mołdawii” – mówił polski minister.

Dodał, że Polska jest gotowa udzielać informacji dotyczących dostosowania państwa i reform zgodnie z oczekiwaniami UE i dzielić się doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego.

Ze swej strony Popescu zapewnił, że Mołdawia chce „budować jeszcze silniejsze relacje, które przyniosłyby jeszcze więcej korzyści dla obywateli naszych krajów”.

„Mamy bardzo dobre relacje z Polską na wszystkich zakresach gospodarczych, politycznych, społecznych” – podkreślił mołdawski minister, wskazując, że jest to pierwsza wizyta Czaputowicza w jego kraju.

Popescu poinformował, że rozmowa dotyczyła zarówno relacji dwustronnych, jak i w ramach UE, a także Partnerstwa Wschodniego. Dziękował za powołanie tego projektu, który – jak ocenił – pozwolił Mołdawii „zakorzenić się” w UE.

„Chcemy wzmocnić i zintensyfikować Partnerstwo Wschodnie” – deklarował.

Wśród niektórych zagadnień, które jego kraj chce realizować w ramach PW, Popescu wymienił m.in. zniesienie taryf roamingowych między Mołdawią a krajami UE oraz uznanie mołdawskiego prawa jazdy w państwach Unii. Zapowiedział, że tematy te zamierza poruszyć w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Podczas konferencji prasowej Czaputowicz poparł pomysły dotyczące zarówno taryf roamingowych, jak i prawa jazdy Mołdawian.

Szef polskiej dyplomacji spotka się jeszcze w piątek w Kiszyniowie z reprezentantami mołdawskich władz – prezydentem Igorem Dodonem, premier Sandu i przewodniczącą parlamentu Zinaidą Greceanii. Po tych rozmowach planowane jest także spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

W czwartek minister Czaputowicz spotkał się z Polonią w bibliotece Adama Mickiewicza, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl