PAP/Paweł Supernak

Min. J. Czaputowicz: mamy z Węgrami podobną wizję UE

Mamy z Węgrami podobną wizję Unii Europejskiej – Unii, która jest konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną zakorzenioną w woli parlamentów narodowych – mówił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem Spraw Zagranicznych Węgier Peterem Szijjarto.

Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że z szefem węgierskiego MSZ rozmawiał dzisiaj m.in. o wspólnej wizji współpracy w ramach Unii Europejskiej.

„Doszliśmy do wniosku, że mamy podobną wizję Unii Europejskiej – to jest Unia Europejska konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną, zakorzenioną w woli parlamentów narodowych” – oświadczył minister spraw zagranicznych.

Szef resortu dodał, że mamy z Węgrami również „podobne stanowisko” w najważniejszych kwestiach związanych z UE. Wskazał m.in. na wieloletnie ramy finansowe.

„Będziemy dążyli do utrzymania zasadniczej roli funduszu spójności, wspólnej polityki rolnej, a także widzimy potrzebę rozwoju innych dziedzin UE” – podkreślił szef MSZ.

Jacek Czaputowicz poinformował, że z szefem węgierskiego MSZ rozmawiał również m.in. na temat kontaktów i relacji dwustronnych Polski i Węgier.

„Generalnie można powiedzieć, że nasze kontakty dwustronne rozwijają się bardzo dobrze” – oświadczył.

Minister dodał, że razem z Peterem Szijjarto zdecydowali się na popieranie inicjatywy rozwoju infrastruktury transportowej, kolejowej i drogowej między państwami. Szefowie dyplomacji rozmawiali również o zacieśnianiu współpracy kulturalnej Polski i Węgier.

Jacek Czaputowicz powiedział, że podziękował również i pogratulował Peterowi Szijjarto „bardzo udanego” przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej, które potrwa do końca czerwca.

PAP/RIRM

drukuj