Min. Gróbarczyk z wizytą na targach Global Seafood Expo w Brukseli

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odwiedzi w czwartek targi Global Seafood Expo w Brukseli. Jak powiedział dziennikarzom, nasz kraj jest potentatem w tej branży; w Polsce pracuje w niej już 20 tys. osób.

Global Seafood Expo, organizowane od 24 lat w Brukseli, to dla światowych producentów i przetwórców rybnych jedna z najważniejszych imprez targowych, która gromadzi 26 tys. kupujących, dostawców oraz przedstawicieli branży przetwórstwa. Co roku na targach prezentuje się około 1700 wystawców z 80 krajów z całego świata. Na targach jest też w tym roku stoisko Polski.

„Dostrzegając duży potencjał i konkurencyjność Polski w branży przetwórstwa rybnego, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiedzialne za rozwój i promocję tego sektora gospodarki w Polsce zorganizowało po raz pierwszy polskie stoisko narodowe. Zaprezentuje się na nim kilkanaście polskich zakładów przetwórstwa rybnego” – zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami minister Gróbarczyk.

Jak dodał, w tych targach nasz kraj musi uczestniczyć, bo w tej branży w Polsce pracuje bardzo wiele osób – ok. 20 tys.

„To branża, która ma ogromne perspektywy, która cały czas się rozwija. Na tego typu targach musi funkcjonować polska marka” – powiedział Marek Gróbarczyk.

Minister w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że wybrane polskie firmy zaprezentują na Global Seafood Expo bogatą, nierzadko niszową ofertę handlową (jak np. kawior, jesiotr, karp czy konserwy ze szprota) i potencjał przetwórczy. Zdaniem szefa resortu, ważne jest także aktywne wsparcie sprzedaży produktów polskich producentów, którzy od lat mają ugruntowaną opinię najlepszych dostawców, w szczególności ryb wędzonych, takich jak łosoś i pstrąg, produktów i półproduktów ze śledzia oraz filetów z ryb białych, z dorszem na czele.

PAP/RIRM

drukuj