fot. wikipedia

Min. Gowin: powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy – uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Polityk w poniedziałek uczestniczył w konferencji „Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza” w Zakroczymiu (Mazowieckie). Mówił tam m.in. o tym, że budowa Centralnego Portu Lotniczego nie przekreśla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Należy tylko – jak wskazał – zastanowić się, jak włączyć Modlin w „to wielkie przedsięwzięcie cywilizacyjne, jakim jest Centralny Port Lotniczy”.

Wspomniał też, że obok Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy. Dopytywany następnie przez PAP, „czy z Centralnym Portem Lotniczym powinien powstać równolegle Centralny Dworzec Kolejowy”, odpowiedział: „Oczywiście, że tak”.

„Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami” – argumentował min. Gowin.

Wicepremier powiedział też, że należy rozważyć możliwość powiązania Centralnego Portu Lotniczego i Centralnego Dworca Kolejowego z Nowym Jedwabnym Szlakiem, dzięki czemu można by stworzyć hub komunikacyjny między Europą Zachodnią a Chinami.

„Widać wyraźnie, że dla rządu chińskiego – a prezydent Chin artykułował to wprost podczas wizyty w Polsce w czerwcu ubiegłego roku – my mamy być takim miejscem, w którym Nowy Jedwabny Szlak ma się kończyć, ale pytanie, co dalej. Pytanie mówiąc krótko jest takie, czy partnerem dla strony chińskiej stanie się na przykład Berlin, z tym nowym budowanym od 20 lat lotniskiem, czy też tym partnerem może być Polska” – powiedział Jarosław Gowin.

Polityk dodał, że „To będzie wymagało wtedy połączenia inwestycji lotniczych z inwestycjami kolejowymi”..

Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

PAP/RIRM

drukuj