fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Min. A. Zalewska: Kryteria oceny pracy nauczyciela i wskaźniki będą w rozporządzeniu

Kryteria oceny pracy nauczyciela, jak i wskaźniki do nich będzie określał minister edukacji w rozporządzeniu. Wprowadzenie takiej poprawki do obowiązujących przepisów zaproponowała związkowcom minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Szefowa resortu spotkała się wczoraj z przedstawicielami oświatowych związków. Rozmowy dotyczyły oceny pracy nauczycieli.

Minister Anna Zalewska zadeklarowała związkom, że zaproponuje w Senacie – gdzie trwają prace nad nowelą Prawa oświatowego – poprawkę, na której im zależało. Chodzi o usunięcie przepisu z zasadami tworzenia wytycznych do regulaminu. Dyrektorzy będą teraz przeprowadzali ocenę wyłącznie na podstawie rozporządzenia.

Obowiązujący od początku roku szkolnego 2018/2019 system oceny nauczycieli krytykują wszystkie nauczycielskie związki zawodowe. Zarzuty dotyczą m.in. tego, że wskaźniki do kryteriów oceny mają ustalać same szkoły w regulaminach. Według związków prowadzi to do nierównego traktowania nauczycieli. Związkowcy zarzucają też nowemu systemowi, że prowadzi do rozrostu biurokracji i wprowadza permanentną ocenę.

 

RIRM

drukuj