fot. tv trwam

W Miejscu Piastowym odbyło się ślubowanie klas mundurowych

Uczniowie klas mundurowych w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym złożyli w środę uroczyste ślubowanie. To jedna z najliczniejszych tego typu szkół w Polsce.

Od września 2019 r. w każdym powiecie mają działać wojskowe klasy mundurowe. Pilotaż programu trwa w blisko 60 placówkach w Polsce. Młodzież w klasach mundurowych kształci m.in. Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

To jedna z najliczniejszych tego typu szkół w Polsce. Łącznie w dziewięciu klasach mundurowych uczy się tutaj blisko 200 uczniów – mówi ks. Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

– Przygotujemy młodzież, kształcąc w kierunkach mundurowych, proobronnych. Ważne jest to, że nie są to kierunki, które przygotowują ofensywnie, ale przede wszystkim przygotowują do tego, aby dziewczęta i chłopcy umieli później jako dorośli ludzie stać na straży własnej ojczyzny, a przede wszystkim wartości, które są fundamentem zachowań i relacji w tej ojczyźnie – zaznacza ks. Leszek Przybylski.

Chodzi o całościową formację młodego człowieka, a zwłaszcza o kształtowanie mocnych charakterów – wskazuje Agnieszka Penar, nauczyciel z MZSP.

– Duży nacisk kładziony jest na to, aby te klasy rozwijały się sprawnościowo. Chodzi też o rozwijanie ducha patriotyzmu – wyjaśnia Agnieszka Penar.

Dziś uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie. Odbyło się ono z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego. Oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Kompania Honorowa WOT.

– Tak bardzo potrzebne jest to ślubowanie i te wymogi, które są wam stawiane w klasach mundurowych, abyście umieli popatrzeć bardziej odpowiedzenie na swoje życie osobiste i życie, które zostało wam zadane – podkreślał metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

Uroczystość zwieńczyła defilada pododdziałów uczniowskich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj