fot. PAP/Marcin Bielecki

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe oficjalnie otwarte

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem: „Bison Drawsko 2017”. Ćwiczenia otworzył dowódca holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jan Swillens.

W manewrach bierze udział ponad 4 tys. żołnierzy m.in. z Holandii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kanady, Estonii i Polski.

Na drawskim poligonie pojawią się m.in. czołgi Leopard i PT-91 Twardy, kołowe transportery opancerzone Boxer i Rosomak, a także samoloty Su-22 i F-16 – zaznacza mjr. Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Jest to ćwiczenie organizowane przez dowództwo wojsk lądowych Królestwa Niderlandów, natomiast pierwszoplanowym ćwiczącym będą pododdziały holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej. W ćwiczeniu biorą również udział polskie pododdziały. Będzie to ponad 500. polskich żołnierzy przede wszystkim z 12. Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze polscy będą wyposażani w transportery Rosomak. W skład polskiego komponentu wejdzie też Kompania Czołgów PT-91, Pododdziały Przeciwlotnicze, a także żołnierze i śmigłowce z Pierwszej Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W zabezpieczeniu realizacji zadań, wezmą również udział samoloty Su-22 i F16 – mówił mjr. Michał Romańczuk.

Ćwiczenia Bison-17 zakończą się w drugiej połowie lutego bieżącego roku.

RIRM

drukuj