fot. twitter.com

Michał W. z zarzutami ws. korupcji przy budowie bloku elektrowni w Jaworznie

Prokuratura postawiła zatrzymanemu w czwartek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Michałowi W. zarzuty ws. korupcji przy budowie bloku elektrowni w Jaworznie.

Podejrzany pełni funkcję kierownika działu zespołu zakupów spółki zajmującej się budową bloku w imieniu Rafako S.A. Michał W., wspólnie z zatrzymanym wcześniej Marcinem Sz., miał przyjąć od rzeszowskiego biznesmena z branży budowlanej korzyść majątkową. Chodzi o łapówkę w łącznej wysokości 150 tys. zł. Pieniądze miały być zapłatą m.in. za zlecenie firmie z Rzeszowa udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni.

Za korupcję grozi kara od pół roku do 8 lat więzienia, natomiast za czyn nieuczciwej konkurencji od 3 miesięcy do 5 lat. Funkcjonariusze CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań – mówi Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

CBA informuje, że przedsiębiorcy, którzy dali się uwikłać w ten korupcyjny proceder, i przedsiębiorcy, którzy wręczali korzyści majątkowe, mogą skorzystać z klauzuli o niekaralności. Z tej klauzuli mogą skorzystać tylko te osoby, które zgłoszą się do nas wcześniej nim my dowiemy się o ich korupcyjnych praktykach. Prokuratura postawi zatrzymanym przez CBA osobom zarzuty o charakterze korupcyjnym. Ciężko w tej chwili wyrokować, jakie będą kolejne ich losy. O tym zdecyduje prokuratura i sąd. My, jako CBA, uważamy, że ta sprawa jest rozwojowa. Nie wykluczamy, że kolejne osoby zostaną zatrzymane – zaznacza Temistokles Brodowski.

Realizowana przez Tauron budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w kraju. W grudniu budowa przekroczyła półmetek. Nowy blok ma wytwarzać rocznie do 6,5 TWh (terawatogodzin) energii elektrycznej. Odpowiada to zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Rocznie ma spalać do 2,8 mln ton węgla, który będzie pochodził z kopalń koncernu.

 

RIRM

drukuj