fot. PAP/Wojtek Jargiło

Miasto Plus – nowy program partii Porozumienie

Partia Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina przedstawiła program Miasto Plus. Ma on być szansą rozwojową dla dużych i średnich miast. Jednym z jego założeń jest deglomeracja – czyli przenoszenie urzędów centralnych z Warszawy do mniejszych miast.

Miasto Plus to program przygotowany przez Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina.

– Chcemy silnego państwa, ale chcemy równocześnie silnego, doinwestowanego i posiadającego szerokie kompetencje samorząd – wskazał wicepremier.

To program skierowany do mieszkańców dużych i średnich miast. Jednym z jego czołowych założeń jest deglomeracja, czyli przenoszenie ważnych urzędów centralnych z Warszawy do mniejszych miast. Polska posiada obecnie 107 urzędów centralnych, z których ponad 80 procent mieści się w samej stolicy.

– Przeniesienie urzędów do miast mniejszych, do byłych miast wojewódzkich, może poprawić efektywność administracji, bo tych fachowców tam można po prostu znaleźć, obniżyć koszty jej funkcjonowania – tłumaczy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Drugim postulat programu – jak dodaje szefowa resortu – to przyciąganie inwestycji.

– Bez inwestorów, którzy tworzą, którzy budują nowoczesny przemysł, te miasta nie będą się mogły rozwijać – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Na taki rozwój czeka między innymi Chełm. Miasto boryka się z licznymi problemami rozwojowymi. Największe bolączki to między innymi zmniejszenie się liczby mieszkańców, starzenie się społeczeństwa czy bezrobocie sięgające 12 procent.

– Z pewnością program Miasto Plus przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia i przywracania funkcji społeczno-gospodarczych, bo każda instytucja zewnętrzna zwiększa potencjał miasta – mówi prezydent miasta Chełm Jakub Banaszek.

To tu, w Chełmie, możemy już zobaczyć pierwsze efekty deglomeracji – dodaje.

– W ciągu tych kilku ostatnich miesięcy władzom miasta Chełm udało się nawiązać współprace w kilku sektorach. Szacujemy efekt deglomeracji na około 300 dodatkowych miejsc pracy. To dużo biorąc pod uwagę poziom bezrobocia w naszym mieście – wskazuje Jakub Banaszek.

Od 1 października w Chełmie będzie funkcjonowało Centrum Usług Wspólnych NFZ. To kolejne 70 miejsc pracy. Partia Porozumienie zachęca mieszkańców dużych i średnich miast do dyskusji na temat programu Miasto Plus. Specjalne ankiety w tej sprawie możemy znaleźć na stronie www.miastoplus.info.

TV Trwam News/RIRM

drukuj