fot. PAP/Radek Pietruszka

Meksyk. Para prezydencka w misji pallotyńskiej w Tenango del Aire

Od odwiedzenia parafii pallotyńskiej prowadzonej przez polskich księży w miejscowości Tenango del Aire na południe od Miasta Meksyk para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła w niedzielę wizytę w Meksyku.

Prezydent z małżonką wzięli udział w uroczystości z okazji Święta Bożego Miłosierdzia w sanktuarium prowadzonym przez polskich księży. Mszy św. przewodniczy nuncjusz apostolski w Meksyku ksiądz arcybiskup Franco Coppola.

Prezydent z małżonką przed Mszą św. spotkali się z biskupami i pallotynami posługującymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Para prezydencka otrzymała od pallotynów obraz Jezusa Miłosiernego wykonany przez więźniów z Puebli. Obraz został przekazany w torbie wykonanej z włókna kaktusa z symbolem Meksyku.

Proboszcz parafii, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Bartłomiej Pałys poinformował, że pallotyni są w Tenango del Aire od blisko dwudziestu lat. Podkreślił, że do tej miejscowość zaprosił Polaków meksykański biskup.

„Pallotyni przyjechali tu z Polski w 1997 r., czyli dwa lata przed oficjalnym zatwierdzeniem przez papieża Jana Pawła II Święta Bożego Miłosierdzia” – powiedział ks. Pałys. Obecnie w parafii pracuje czterech księży pallotynów. Udzielają sakramentów, prowadzą katechezy, grupy parafialne.

Zaznaczył, że w Tenango del Aire znajduje się diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„W regionie jest jedyne. Każdy kościół w Meksyku, przynajmniej tutaj w okolicy, ma obraz Jezusa Miłosiernego. W wielu parafiach to święto jest obchodzone. Centrum międzynarodowe Bożego Miłosierdzia jest w Puebli” – dodał.

W pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi Święto Bożego Miłosierdzia; ustanowił je papież Jan Paweł II.

W niedzielę prezydent i pierwsza dama w polskiej ambasadzie w Mieście Meksyk spotkają się z Polonią. Wieczorem odwiedzą Bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe; prezydent złoży kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Para prezydencka przybyła do Meksyku w sobotę wieczorem czasu lokalnego. Andrzej Duda w trakcie trzydniowej wizyty będzie rozmawiał z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, weźmie udział w polsko-meksykańskim forum gospodarczym oraz uroczystej sesji Senatu.

Z prezydentem do Meksyku przybyła grupa polskich przedsiębiorców, przedstawiciele ministerstw, PAIH i BGK. Podpisanych ma zostać szereg dwustronnych porozumień, m.in. o wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu.

To pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Meksyku; w 2018 r. Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

PAP/RIRM

drukuj