fot. twitter.com/StKarczewski

Marszałek Karczewski zakończył wizytę na Białorusi

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zakończył trzydniową wizytę na Białorusi. Spotkał się tam m.in. z prezydentem tego kraju Aleksandrem Łukaszenką, białoruską Polonią oraz studentami i wykładowcami Wydziału Filologicznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Stanisław Karczewski zobaczył się także z przedstawicielami środowiska niezależnego.

Marszałek polskiego Senatu uczcił pamięć tysięcy ofiar represji stalinowskich spoczywających w Kuropatach pod Mińskiem. Według polskich i niezależnych białoruskich historyków Kuropaty są najprawdopodobniej jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej.

Kwestie historyczne dotyczące m.in. zbrodni sowieckich popełnionych na terytorium obecnej Białorusi, były jednym z tematów rozmów z przedstawicielami białoruskich władz – poinformował marszałek Stanisław Karczewski.

– Proces demokratyzacji Białorusi trwa. Mam nadzieję, że nasze rozmowy są potrzebne. Mamy dwa wyjścia: rozmawiać albo nie rozmawiać. Podczas wszystkich rozmów – i tych z władzami, i tych z opozycją – doszliśmy do wniosku, że trzeba rozmawiać, trzeba prowadzić dialog. Być może on będzie długi, ale mam nadzieję, że skuteczny – powiedział marszałek Sejmu Stanisław Karczewski.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

RIRM

drukuj