fot. twitter.com

M. Wójcik o nowy etapie w SN: Chodzi o to, aby sąd ten przestał mieszać się w spór polityczny

Chciałbym, żeby w Sądzie Najwyższym nastąpił początek nowego etapu; chodzi o to, aby sąd ten przestał mieszać się w spór polityczny; prezes Małgorzata Manowska to wielka szansa na nowe otwarcie – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Sędzia Małgorzata Manowska odebrała od prezydenta Andrzeja Dudy powołanie na urząd pierwszego prezes Sądu Najwyższego. Prezydent zdecydował o powołaniu sędzi Manowskiej na 6-letnią kadencję I prezesa SN w poniedziałek. Wybór nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego konieczny był z uwagi na zakończenie z końcem kwietnia kadencji Małgorzaty Gersdorf. Dzisiaj powołanie od prezydenta na nowego prezesa Izby Karnej SN odebrał także sędzia Michał Laskowski.

„Chciałbym, żeby to był początek nowego etapu w SN. Jakiego etapu? Chodzi mi o to, żeby SN przestał mieszać się w dyskurs polityczny, w spór polityczny. To jest trzecia władza, najważniejszy sąd w Polsce i absolutnie nie powinien wchodzić w jakiś dyskurs polityczny, walkę między ugrupowaniami. To jest przynależne zupełnie innym obszarom władzy” – mówił wiceminister Michał Wójcik w TVP Info.

Jak zaznaczył, inną sprawą „jest przywrócenie należnego SN autorytetu”.

„Ten autorytet został bardzo nadwyrężony rzeczywiście w ostatnich tygodniach w czasie tego zgromadzenia ogólnego sędziów” – ocenił Michał Wójcik.

„Prof. Małgorzata Manowska to wielka szansa na nowe otwarcie w SN, osoba z wielkim doświadczeniem i wielką wiedzą, osoba już jakiś czas będąca w SN. Jest nowy etap i pokazuje to też wybór prezesa Izby Karnej i cieszę się z tego wyboru” – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

PAP

drukuj