fot. Tomasz Strąg

M. Morawiecki: przemysł stoczniowy może napędzać polską gospodarkę

Branża stoczniowa może się stać jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – ocenił wicepremier i minister resortu rozwoju Mateusz Morawiecki.

Razem z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem spotkał się on z dziennikarzami w historycznej stołówce zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, podkreślał że rząd stawia dziś pierwsze kroki do odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego.

– To jest możliwe pomimo ogromnych przeszkód zarówno po stronie prawnej, regulacyjnej, legislacyjnej, infrastrukturalnej i finansowej. W kilka miesięcy dało się zrobić więcej, niż w kilka lat, kiedy tak naprawdę ten majątek był wyprzedawany i taki był pomysł na „przemysł stoczniowy”. Wierzę, że ten wielki ośrodek jakim jest Szczecin, razem ze Świnoujściem, może być naprawdę niesamowicie perspektywiczny nie tylko dla Szczecina i Świnoujścia, ale całej Polski – zaznaczał Mateusz Morawiecki.

Wicepremier przypomniał, że kilka tygodni temu w Szczecinie został podpisany list intencyjny ws. budowy dwóch promów pasażersko-samochodowych dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Minister Marek Gróbarczyk wyraził nadzieję, że w przyszłym roku na pochylni  Wulkan ruszą prace przy budowie nowego promu.

– Mamy nadzieję, że w drugim kwartale 2017 roku zostanie położona stępka pod budowę nowego promu, promu dla PŻB. W przyszłym tygodniu dopinamy umowę inwestycyjną – powiedział Marek Gróbarczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej odniósł się także do ustawy stoczniowej.

– W okolicach sierpnia chcemy, żeby pan prezydent podpisał ostateczny kształt ustawy tak, aby ona mogła wejść do realizacji od pierwszego stycznia 2017 r. – zaznaczył minister.

RIRM

drukuj