fot. PAP/Marcin Obara

M. Morawiecki: Prognozy KE niedoszacowane – są szanse na wyższy wzrost PKB

Prognozy Komisji Europejskiej, mówiące o tym, że w tym roku Polski PKB wzrośnie o 3,5 proc., są niedoszacowane. Są szanse na wyższy wzrost – uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. Polityk wziął udział w Brukseli w spotkaniu ministrów finansów państw Unii Europejskiej.

W połowie maja Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2 proc. do 3,5 proc. w 2017 roku.

Minister rozwoju i finansów zauważył, że informacje z raportu Komisji Europejskiej na temat polskiej gospodarki są bardzo dobre.

– Komisja Europejska dostrzega, że nasza gospodarka jest zrównoważona, zarówno na poziomie makroekonomicznym, jak również finansowo-fiskalnym, ale także mikroekonomicznym – czyli mocny wzrost PKB, który wspiera poprzez inwestycje zdrowy rozwój gospodarczy. To się przekłada, z naszą walką z mafiami VAT-owskimi, na skuteczne uszczelnianie podatków. To zostało bardzo wyraźnie dostrzeżone przez Komisję Europejską i stąd też dziwna (ale dla nas bardzo korzystna) zmiana poglądu Komisji Europejskiej również na PKB. Jeszcze w lutym KE obniżyła PKB z 3,4 na 3,2 – zauważył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rząd planując budżet na 2017 rok założył, że PKB Polski będzie rosło w tempie 3,6 proc.

RIRM

drukuj