M. Morawiecki: Dzięki budżetowi na 2018 r. będziemy dobrze służyć Polsce

Dzięki budżetowi na 2018 r. będziemy dobrze służyć Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki po głosowaniu nad tegorocznym budżetem. Z mównicy sejmowej szef rządu dziękował posłom za uchwalenie budżetu.

Powiedział, że po stronie podatkowej w 2018 r. dokonywany jest zasadniczy przełom i dzięki temu zaplanowane deficyty są najniższe w ciągu 28 lat. Jak mówił, jednocześnie są środki na politykę społeczną i  bezpieczeństwa.

Mateusz Morawiecki Wskazał też na zwiększenie wydatków we wszystkich istotnych obszarach. Łącznie, jak powiedział, w sektorze finansów publicznych to ponad 40 mld zł rok do roku.

– Środki są (…) i na drogi i na koleje, czyli na rozwój infrastruktury. Oczywiście mieszkania. Oczywiście w służbie zdrowia będzie najwyższy przyrost wydatków na służbę zdrowia w roku  2018 w porównaniu do ostatnich 28 lat – 93 mld zł. Tak precyzyjnie rzecz ujmując to przyrost o 6 mld zł. A jak widzicie, kiedy realizacja budżetu jest lepsza, to też dzielimy się z ludźmi, ze społeczeństwem jeszcze tymi nadwyżkami, po to właśnie, żeby jak najlepiej były one zainwestowane – w zdrowie ludzi, w sprzęt, jak również w realizację pewnych zaległości, zobowiązań z przeszłości – powiedział premier.  

Uchwalony wczoraj budżet przewiduje, że deficyt w tym roku nie przekroczy 41,5 mld zł, wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,8 proc. a średnioroczna inflacja w wysokości 2,3 proc. Deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. ma wynieść 2,7 proc. PKB.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Ten zajmie się nią najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj