fot. Tomasz Strąg

M. Morawiecki: Chcemy stworzyć „jedno okienko” dla inwestorów zagranicznych

Resort rozwoju chce stworzyć „jedno okienko” dla zagranicznych inwestorów, pragnących zaangażować się w proces innowacyjny w polskiej gospodarce – zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowego podpisania umowy z Grupą Azoty wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki pytany był m.in. o efekty swojej czwartkowej wizyty w Londynie.

Podkreślał, że wizyta była udana, bo rozmawiał z przedstawicielami wielu firm, z których niektórzy zadeklarowali, że byliby skłonni część swoich central „rozwijać w Polsce”. Miałoby to dotyczyć takich elementów, jak zarządzanie danymi, zarządzanie projektami informatycznymi, zarządzanie ryzykiem czy zarządzanie kadrami.

„Z dwiema firmami rozmawiałem, które zadeklarowały zwiększenie zatrudnienia inżynierów w Polsce” – zaznaczył wicepremier.

„Pokazaliśmy, jakie mamy procedury, jak chcemy przyciągać inwestorów, zwiększać ich zdolność do obsługi biznesu na całym świecie i ułatwiać procedury administracyjne” – dodał Mateusz Morawiecki.

Jedną z tych ułatwień dla inwestorów, którzy chcieliby się zaangażować np. w proces innowacyjny w Polsce, ma być procedura „jednego okienka dla inwestora”.

„Chodzi o to, by inwestor nie musiał być odsyłany z pokoju do pokoju, my chcemy być tym kontaktem w zakresie projektów inwestycyjnych, by jak najłatwiej było robić biznes w Polsce” – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Wicepremier przebywał w Londynie w czwartek. Spotkał się m.in. z ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem i przedstawicielami inwestorów zainteresowanych rozwijaniem swoich operacji w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj