fot. twitter.com/MagdaKorzekwa

M. Korzekwa-Kaliszuk: Decyzja gdańskiej prokuratury pokazuje, że człowiek przed urodzeniem ma swoją godność, a polskie prawo go chroni

Decyzja Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o tym, aby sprawa matki, która pod wpływem alkoholu urodziła dziecko, była kontynuowana, jest bardzo pozytywna. Pokazuje, że człowiek nawet przed urodzeniem ma swoją godność i że polskie prawo go chroni – powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja prawnik Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Gdańska prokuratura regionalna poleciła Prokuraturze Rejonowej w Miastku kontynuowanie postępowania w sprawie matki, która urodziła dziecko pod wpływem alkoholu. [czytaj więcej]

W ubiegłym tygodniu prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo. Prowadzący je prokurator ocenił, że matka nie odpowiada za swoje zachowanie względem płodu, bo płód staje się człowiekiem w chwili rozpoczęcia akcji porodowej.

Decyzja ta była skandaliczna, a zwłaszcza jej uzasadnienie sugerujące jakoby ochrona prawna przynależała się człowiekowi dopiero od momentu urodzenia, było to wprost sprzeczne z polskim porządkiem prawnym, w tym z Kodeksem karnym – zaznaczyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i psycholog.

W rozmowie z Redakcją Informacyjna Radia Maryja mówiła też, że dobrze się stało, iż prokuratura regionalna poleciła kontynuować to śledztwo.

– Kodeks karny wprost mówi o dziecku poczętym. W szczególności mówi o tym art. 157a paragraf 1. (…) Decyzja prokuratury wyższego szczebla o tym, aby ta sprawa była kontynuowana, jest bardzo pozytywna, bo pokazuje, że człowiek nawet przed urodzeniem ma swoją godność i że polskie prawo go chroni. Niestety, paragraf 3 wspomnianego artykułu Kodeksu karnego zwalnia z kary matkę dziecka poczętego, jeśli dopuści się czynu, w którym szkodziłaby dziecku. To oznacza, że nawet jeśli ta sprawa będzie kontynuowana i matka dziecka zostanie uznana za winną, to nie będzie podlegać karze. To ewidentna luka w naszym systemie – wskazała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Dziecko pijanej kobiety przyszło na świat kilka tygodni przed terminem. Urodziło się mając we krwi 0,9 promila alkoholu. Niemowlę miało problemy z oddychaniem i trafiło do szpitala w Słupsku. Dziecko ma też wadę serca.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj