fot. PAP/Marcin Obara

M. Kamiński o modernizacji służb i nowych przepisach antykorupcyjnych

Modernizację i wzmocnienie służb specjalnych oraz wprowadzenie ustawy, która ujednolici przepisy antykorupcyjne i ureguluje status sygnalistów – zapowiedział dziś minister, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Razem z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą minister Kamiński spotkał się w piątek z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

„Mamy przygotowany bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, aby w jeszcze większym stopniu, żebyśmy wszyscy mieli poczucie – my jako rządzący i państwo jako obywatele – że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie” – powiedział Kamiński na konferencji prasowej.

Dodał, że te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, „będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej”. Minister Kamiński odmówił odpowiedzi na pytanie o szczegóły.

Mariusz Kamiński zapowiedział też ustawę „o jawności życia publicznego”.

„Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe” – powiedział minister.

W ustawie ma zostać także uregulowany status tzw. sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym wypadku – jak mówił minister – chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku.

„Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy” – podkreślił minister.

Polityk zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu państw europejskich.

Mariusz Kamiński powiedział, że podstawowym zadaniem służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa.

„Czy jest to zadanie abstrakcyjne i wydumane? Proszę zwrócić uwagę, co się dzieje w tej chwili, jak wielki niepokój jest w Europie w związku z próbami ingerencji w procedury demokratyczne w poszczególnych państwach. Czy skuteczny wpływ zewnętrznych państw na wewnętrzne wybory demokratyczne nie byłby tak naprawdę utratą suwerenności przez te państwa?” – mówił Kamiński, dodając, że polskie służby specjalne zajmują się również tego typu sprawami.

Mariusz Kamiński zaznaczył też, że z bezpieczeństwem obywateli związane jest „wielkie zagrożenie terrorystyczne”.

„To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych” – powiedział minister.

Zwrócił uwagę na to, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy – szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

„Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych być może (w ogóle – PAP) w wolnej Polsce, a na pewno od wielu lat tak intensywnych działań nie było. Dzięki temu uzyskaliśmy to, na co oczekiwali obywatele, że będziemy bezpieczni i jesteśmy na razie bezpieczni” – powiedział minister Kamiński.

PAP/RIRM

drukuj