fot. wikipedia

M. Horała: Problem wyłudzeń podatku VAT nie zaistniał w świadomości świadka

Nie spodziewałem się, że pan minister Zbigniew Ćwiąkalski tak otwarcie przyzna, iż problem wyłudzeń VAT nie zaistniał w jego świadomości jako ministra – mówił dziennikarzom w przerwie obrad komisji śledczej jej szef Marcin Horała.

Przed komisją śledczą ds. VAT zeznaje dziś drugi świadek – Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w latach 2007-09.

„Nie spodziewałem się, że pan profesor, były minister, tak otwarcie przyzna, że tego problemu z jego perspektywy właściwie w ogóle nie było, że problem podatku VAT nie zaistniał w jego świadomości jako ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i zwierzchnika prokuratury” – powiedział Marcin Horała, komentując te zeznania.

Dodał, że świadek „potwierdził, że w tym czasie z Ministerstwa Finansów czy z rządu nie wypływały sygnały, że to jest problem, którym w sposób szczególny należałoby się zająć – coś ważnego, coś istotnego”.

Tymczasem – jak mówił szef komisji – „raporty Komisji Europejskiej wskazują, że już w roku 2008 luka VAT wzrosła mnie więcej dwukrotnie w stosunku do spodziewanych wpływów”.

„No cóż, widzimy, że państwo nie reagowało” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj