fot. PAP/Rafał Guz

M. Dworczyk: PiS niebawem przedstawi kandydatów na prezydentów miast

Prawo i Sprawiedliwość ma wkrótce zaprezentować kandydatów na prezydentów miast, w tym Warszawy – poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Dworczyk.

Choć decyzja jeszcze nie zapadła, partia bierze pod uwagę start w stolicy wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Patryka Jakiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Targi o kandydata na fotel prezydenta m.st. Warszawy trwają także wśród opozycji. Miał być wspólny kandydat, a jak na razie bez uzgodnień Platforma Obywatelska chce wystawić powiązanego z Hanną Gronkiewicz-Waltz posła Rafała Trzaskowskiego. Nowoczesna zaskoczona tą propozycją nie wyklucza startu Pawła Rabieja.

Wymieniany jako potencjalny kandydat PSL na prezydenta Warszawy rzecznik tej partii, Jakub Stefaniak, powtórzył, że ludowcy mają zamiar startować pod własnym szyldem w wyborach do sejmików województw.

Zastanowić się nad startem w Warszawie ma także wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15.

Dla PiS najistotniejsze jest to, aby warszawiacy mogli wybrać osobę kompetentną i przygotowaną, która ukróci powstałe w stolicy patologie – podkreślił Michał Dworczyk, wiceszef MON.

PiS nie przedstawił jeszcze warszawiakom swojego kandydata. Dla nas zasadniczą kwestią jest przedstawienie kandydata, który będzie z jednej strony merytorycznym politykiem, dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji, a z drugiej strony, że będzie to osoba dająca rękojmię sanacji, która zostanie przeprowadzona w całym mieście. Jest to związane z patologiami, które narosły w ostatnich latach, a które doprowadziły do utraty miliardów złotych z budżetu miasta, do tego, że tysiące warszawiaków straciło swoje mieszkania. Mamy polityków, którzy spełniają te kryteria. Jednym z nich jest minister Jaki, a drugim marszałek Karczewski. Decyzja co do tego, kto będzie kandydatem na prezydenta Warszawy jeszcze nie zapadła – powiedział Michał Dworczyk.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński zapewnił, że zarówno Stanisław Karczewski, jak i Patryk Jaki mają jego poparcie.

We wtorek – z inicjatywy Nowoczesnej – ma odbyć się w Sejmie spotkanie opozycji na temat wyborów w stolicy. Mają wziąć w nim udział przedstawiciele m.in.: Platformy Obywatelskiej, Komitetu Obrony Demokracji i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ludowcy nie otrzymali jeszcze zaproszenia na rozmowy.

RIRM

drukuj