fot. wikipedia

Lubuskie: mieszkańcy Cigacic blokowali stary most na Odrze

Około stu mieszkańców wzięło udział w niedzielę w kolejnym proteście na tzw. starym moście w Cigacicach niedaleko Zielonej Góry w Lubuskiem. Domagali się pilnego remontu przeprawy, która jest w złym stanie technicznym, a przez to mogą po niej jeździć jedynie auta o masie do 3,5 tony.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, w związku z niedzielnym protestem występowały utrudnienia w ruchu, ale nie doszło do żadnych incydentów. Tradycyjnie były też zatory na sąsiednim nowym moście na trasie S3, co jest już specyfiką wakacyjnych weekendów. Jest tam bowiem zwężenie.

Protesty mają zwrócić uwagę opinii publicznej na konieczność remontu mostu w Cigacicach; jednym z ich organizatorów jest radny gminy Sulechów Zbigniew Trompa.

„Naszym celem nie jest utrudnianie życia kierowcom, ale zwrócenie uwagi na pilną potrzebę remontu tego mostu. Jest on niezwykle potrzeby mieszkańcom, w tym przedsiębiorcom i rolnikom z tej części pow. zielonogórskiego. Nie przesądzamy, kto ma wyremontować ten most, ale ten problem trzeba jak najszybciej rozwiązać” – powiedział Trompa.

Dodał, że wśród kierowców rozdawano w niedzielę ulotki informujące o przyczynie blokady.

Zbigniew Trompa zaznaczył, że manifestacje są wcześniej zgłaszane i legalne, a do tego odbywają się w „cywilizowany” sposób. W niedzielę protestujący przez ok. dwie godziny z transparentami przechodzili po pasach okresowo wstrzymując ruch po moście.

Most w Cigacicach został otwarty w 1925 r., potem zburzony podczas II wojny światowej, a po niej odbudowany. Ostatni poważny remont przeszedł w latach 70. minionego wieku. Zarządcą przeprawy jest obecnie samorząd miasta Zielona Góra.

Most znajduje się w ciągu tzw. starej drogi krajowej nr 3, z której ruch tranzytowy przejęła trasa ekspresowa S3. Ta ma jednak zwężenie w rejonie tej miejscowości. Ruch odbywa się tam po jednym nowym moście, a drugi jest jeszcze budowany. Ma zostać oddany do użytku pod koniec tego roku.

To „wąskie gardło” daje o sobie znać szczególnie w okresie wakacyjnym czy podczas długich weekendów. W dniach tzw. zmiany turnusów tworzą się tam zatory. Wówczas kierowcy aut osobowych szukają alternatywy udając się m.in. na stary most w Cigacicach.

Po raz pierwszy mieszkańcy Cigacic wyszli protestować na przeprawę 29 marca br. Kolejną akcję zapowiadają w następną niedzielę.

Podczas blokad mostu policja radzi kierowcom wybieranie tras alternatywnych między Sulechowem a Nową Solą.

PAP/RIRM

drukuj