fot. PAP/Roman Zawistowski

Łódzkie: wstrzymano decyzję sądu o odebraniu matce 11 dzieci

Sąd Rejonowy w Radomsku wstrzymał decyzję o odebraniu 11 dzieci matce z Wierzbicy (woj. łódzkie) – poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

„Zwyciężyła rodzina, zwyciężyły dzieci, zwyciężyło państwo” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, ogłaszając na konferencji wiadomość o postanowieniu radomszczańskiego sądu rodzinnego, według którego 11 dzieci, które wychowuje samotna matka z Wierzbicy, pozostaną z nią w domu.

Tym samym już nie jest już ważne orzeczenie z końca lutego 2020 r. kierujące 11 dzieci do domu dziecka.

„Formalnie decyzję uchylono, ostateczne orzeczenie będzie w sierpniu, ale nic nie wskazuje na to, aby coś się miało zmienić” – mówił Michał Wójcik i dodał, że w toku całego postępowania, nie było ani jednej złej opinii o matce dzieci – pani Magdzie – i sposobie wychowywania przez nią dzieci.

„Wiemy już na pewno, że cała jedenastka wraca do pani, pani Magdo” – powiedział wiceminister Michał Wójcik matce i obecnym na konferencji czworgu z jedenaściorga mieszkających z nią dzieci.

Wiceminister wielokrotnie podkreślał, że bieda nie może być jedyną przesłanką tak drastycznych decyzji, jak odebranie dzieci matce, która dba o nie z całych sił. Michał Wójcik podkreślił, że dzięki firmie Budimex pani Magda będzie mogła już na jesieni zamieszkać w nowym domu ze swoimi dziećmi.

„Dziękuję wszystkim z to, że mogę być z moimi dziećmi, teraz już we własnym domu, chcę się nimi opiekować do końca moich dni” – powiedziała, nie ukrywając łez szczęścia, pani Magda z Wierzbicy.

Michał Wójcik przyznał, że szczęśliwy finał tej sprawy to zasługa wielu osób dobrej woli m.in. radomszczańskiej posłanki PiS Anny Milczanowskiej, radcy prawnego Bartłomieja Biskupa, mediów i pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości.

„To szczęśliwe wydarzenie jest taką klamrą spinającą nasze rządy, naszą kampanię. Rodzina, dzieci, to jest coś, co jest fundamentem dla nas i państwo, które musi chronić dzieci i rodzinę” – podsumował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Pani Magdalena mieszka w Wierzbicy niedaleko Radomska. Rodzina zajmuje dwa pokoje w małym domu. Kobieta ma 15 dzieci. Wychowuje 11 z nich. Ich ojciec – jak poinformował wiceminister – odsiaduje wyrok 7 miesięcy więzienia za znęcanie się nad panią Magdą.

PAP

drukuj