wilnoteka.lt

Litwa: Dyrektor biura polonijnego Senatu o festiwalu polskich teatrów w Wilnie

Trwający od czwartku festiwal Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, z udziałem polskich zespołów z całego świata, zasługuje na wsparcie finansowe – powiedział w piątek dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP Grzegorz Seroczyński.

Podkreślił, iż „jest to promocja literatury polskiej, języka polskiego”.

Takie inicjatywy są potrzebne i senatorowie dali już temu świadectwo, przyznając środki na organizacją międzynarodowego festiwalu tutaj, w Wilnie” – powiedział Grzegorz Seroczyński na konferencji prasowej w stolicy Litwy z udziałem uczestników festiwalu.

Zaznaczył, że „nie było żadnych wątpliwości, że inicjatywa zasługuje na wsparcie ze środków polskiego podatnika”.

W tegorocznej, 9. edycji festiwalu Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, która potrwa do poniedziałku, uczestniczy osiem polskich zespołów teatralnych z Litwy, Polski, Ukrainy, Austrii, Australii, Czech, Rosji i Wielkiej Brytanii. Do Wilna w sumie przyjechało 120 osób. Niektóre zespoły, na przykład Teatr Fantazja z Sydney czy Zespół Teatralny im. Jerzego Cienciały z Wędryni goszczą w Wilnie pierwszy raz. Inne towarzyszą festiwalowi od początku.

Inicjatorką i dyrektorką festiwalu jest kierownik Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik. Patronują mu: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, minister kultury Litwy Mindaugas Kvietkauskas oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Istotne jest to, żeby polonijne i polskie ośrodki teatralne nie zamykały się we własnym lokalnym świecie, żeby pokazywały swoje dokonania, ale także czerpały z doświadczenia innych właśnie w formie takich festiwali” – mówił Grzegorz Seroczyński.

Wskazując na znaczenie działalności polskich zespołów teatralnych poza granicami kraju, podkreślił, że „każdy z nich jest ambasadorem polskości, polskiej kultury nie tylko wśród lokalnych Polaków, ale również wśród obywateli krajów, w których mieszkają”.

To jest dla nas najistotniejsze, by polska kultura była promowana na całym świecie” – powiedział dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP.

Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej są jedynym festiwalem odbywającym się poza granicami Polski, gdzie się spotykają polskie teatry działające na wszystkich kontynentach oraz aktorzy – zarówno zawodowi, jak i amatorzy.

W tegorocznej edycji festiwalu Polski Teatr Dramatyczny Fantazja z Sydney zaprezentuje m.in. „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry, Studio Teatralne Ferdydurke z Tomska (Rosja) pokaże „Portret” Sławomira Mrożka, a Teatr Polski im. Józefa Ignacego Kraszewskiego – „Opętaną” według Łesi Ukrainki. Zawodowy Teatr Wolandejski pokaże sztukę Fiodora Dostojewskiego „Krew karamazowska”, a spektakl muzyczny „A to Polska właśnie” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Sławomira Gaudyna zaprezentują wspólnie zespoły Teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, Teatru Żydowskiego z Warszawy i Teatru Syrena z Londynu.

Międzynarodowy festiwal teatralny Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej jest organizowany raz na dwa lata.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl