fot. Tomasz Strąg

Ł. Szumowski: Jestem gotowy do rozmowy, chcę wysłuchać postulatów

Jestem gotowy do rozmowy; chciałbym wysłuchać wszystkich tych postulatów – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski przed spotkaniem z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

„Chciałbym wysłuchać wszystkich tych postulatów, bo to jest rozproszone środowisko. Jest ileś grup, ileś związków zawodowych – tak naprawdę tych grup zawodowych, które są w podobnej sytuacji, jest koło 14 czy 15. W związku z tym, to wymaga na pewno pracy nad sytuacją tych związków” – zaznaczył.

Minister Szumowski podkreślił, że resort jest gotowy do rozmowy i do podjęcia „próby usystematyzowania tego obszaru”. Zapytany, czy protestujący dostaną podwyżki, minister zdrowia przyznał, że „żadnej gwarancji nie ma”.

Matylda Kłudkowska z zarządu Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych i Laboratoriów Diagnostycznych zaznaczyła, że najważniejszym postulatem jej organizacji są podwyżki dla pracowników medycznych laboratoriów.

„Przeprowadziliśmy ankietę, w której odpowiedzi udzieliło 3,5 tys. osób. Wynika z niej, że nasze zarobki plasują się pomiędzy 2,1 tys. a 3,1 tys. zł brutto. Więc nie dziwi, że naszym głównym postulatem będą podwyżki na poziomie podobnym do pozostałych grup zawodowych” – wyjaśniła.

„Nasza sytuacja na rynku pracy nie zmieniła się od 17 lat. Dlatego rozgoryczenie, które widzimy pod gmachem ministerstwa zdrowia i frekwencja na proteście, jest zaskakująca nawet dla samych organizatorów” – zastrzegła.

Dodała, że związkowcy domagają się także bezpłatnego urlopu szkoleniowego.

„Jesteśmy zobligowani rozporządzeniem do ciągłego szkolenia. Natomiast nie mamy na to szkolenie urlopu. Więc najczęściej szkolimy się albo na urlopie bezpłatnym albo wypoczynkowym” – wyjaśniła.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W spotkaniu, jak przekazywał wcześniej resort, uczestniczyć mają przedstawiciele m.in. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektrokardiologii oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

W tym samym czasie, przed siedzibą resortu przy ul. Miodowej, trwa manifestacja organizowana przez KZZ Pracowników Medycznych Laboratoryjnych.

PAP/RIRM

drukuj