fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Ks. T. Duszkiewicz o ataku w puszczy Białowieskiej: Prowokowali mnie, nagrywali i obrażali

Napaść na kapłana, przepychanki, wyzwiska i groźby – tak ekoterrosyści bronią Puszczy Białowieskiej. Wczoraj jeden z  tzw. obrońców przyrody uderzył po rękach, wyrwał telefon i obrażał słownie ks. Tomasza Duszkiewicza, duszpasterza Generalnej Dyrekcji Lasów. Gdy zorientował się, że to kapłan, zaczął grozić że jeśli opublikuje nagranie „zostanie ucięty”.

Do zdarzenia doszło podczas blokowania przez ekoterrorystów ciężarówek wywożących martwe świerki z Puszczy.

Kapłan, który przejeżdżał tamtędy samochodem wyszedł by zobaczyć co się dzieje i zrobić zdjęcia, został napadnięty najpierw słownie potem fizycznie;

– Uderzył mnie po rękach, wyrwał telefon i wsadził mi ten telefon do koszuli, którą mi naderwał. W tym momencie jego koledzy, którzy brali udział w tej całej akcji blokady, zorientowali się, że coś dzieje się nie tak i zaczęli go odciągać ode mnie, bo on może by i mnie jeszcze uderzył. Zachowywał się bardzo brutalnie i agresywnie. Odciągnęli go i w pewnym momencie podeszli do mnie jeszcze inni panowie, którzy zaczęli mnie prowokować, nagrywać i obrażać. Wiedzieli, że jestem księdzem. Nie reagowałem na to, co mówili i też zacząłem ich nagrywać. Jeden z nich podszedł do tego, który mnie zaatakował i powiedział, że jestem księdzem. Wówczas, jest to nagrane, ten powiedział „A, ksiądz. Tylko to pokaż to zostaniesz ścięty, czy ucięty” – relacjonował ks. Duszkiewicz.

Kapłanowi po badaniach w szpitalu założono szynę na rękę, a zdarzenie zostało zgłoszone na komisariat policji.

Ks. Tomasz Duszkiewicz to duszpasterz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska. Kapłan jest zasłużony dla lokalnej społeczności, broni polskiej przyrody, jest zaangażowany m.in. w edukację młodych podczas Ogólnopolskiego Ekologicznego Forum Młodzieży.

Agresywny atak tzw. obrońców Puszczy Białowieskiej pokazuje, że to nie jest ekologia tylko ekoterroryzm – podsumował ks. Tomasz Duszkiewicz.

RIRM

drukuj