By Artur Andrzej - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45653373

Ks. bp Z. Zieliński w Gdańsku: Cudem jest narodzenie Chrystusa w każdym z nas

Cudem jest narodzenie Chrystusa w każdym z nas; każdy w kim narodził się Pan Jezus jest chodzącym cudem – mówił w poniedziałek podczas Orszaku Trzech Króli w Gdańsku biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. bp Zbigniew Zieliński.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. bp Zbigniew Zieliński podkreślił, że Orszak Trzech Króli w Gdańsku odbywa się po raz dziesiąty.

„Bardzo zachęcająco w ustach samorządowców brzmią słowa, że dzieją się cuda, że cuda są możliwe (…) Cud się stał – jest nim Boże Narodzenie. Cudem jest narodzenie Chrystusa w każdym z nas. Rozejrzyjmy się wokoło. Dostrzeżmy ludzi, którzy są wokół nas” – zachęcał ksiądz biskup.

Przywołał w tym miejscu ks. Jana Twardowskiego, który miał irytować się na praktykę szukania świętych w odległych stuleciach.

„A on podkreślał, że święci są wśród nas. Każdy w kim narodził się Pan Jezus jest chodzącym cudem. I to okazja, żeby w drugim człowieku dostrzec kogoś więcej niż tylko przechodnia czy jakiś wyglądający ładnie zlepek ładnych ubrań. Człowiek to coś niezwykłego, coś cudownego. Ten cud w Betlejem jeszcze bardziej podkreśla, jak niezwykły i niezwykle ważny jest każdy z nas. Ucieszmy się sobą w czasie tego orszaku, ucieszmy się nowonarodzonym. Niech cuda się zdarzają – przez to, że Chrystus rodzi się w nas i że przez nas Chrystus będzie rodził się wśród innych. Gdy będzie więcej miłości, więcej pokoju, które nie są li tylko słowami, ale bardzo konkretnymi czynami” – mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

Modlitwę Anioł Pański poprowadził ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, spod której rozpoczął się przemarsz Orszaku Trzech Króli ulicami historycznego Gdańska.

Na czele orszaku – prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – jechali konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielili się: dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego Michał Targowski, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku Larry Okey Ugwu i reprezentujący Zespół Szkół Fregata Grzegorz Wszelaczyński.

Jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki orszak spotkał Króla Heroda – jego pałacem była XVII-wieczna Wielka Zbrojownia. Kulminacja przemarszu odbyła się na scenie przed Zieloną Bramą na Długim Targu. Tam Kacper, Melchior i Baltazar pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli dary. W tym roku w role Maryi, Józefa i Dzieciątka wcielili się Olek i Cristiana Cavalieri Lukasiewicz i ich syn, pięciomiesięczny Leonard. Orszakowy Józef jest polskim Kubańczykiem, Maryja – polską Włoszką. Oboje od dzieciństwa mieszkają w Polsce.

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli były Stowarzyszenie SUM i Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju. Impreza została dofinansowana z budżetu Gdańska.

PAP

drukuj