Ks. bp. A. Dydycz: Pamiętamy o naszych chrześcijańskich korzeniach i wiemy, skąd nasz ród oraz tradycje

Chcę powiedzieć, że pamiętamy o naszych chrześcijańskich korzeniach i wiemy, skąd nasz ród oraz tradycje – powiedział podczas homilii wygłoszonej w Toruniu, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Mszą św., pod przewodnictwem ks. bp. Edwarda Janiaka, rozpoczęła się konferencja naukowa „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, podczas której homilię wygłosił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Biskup senior diecezji drohiczyńskiej w trakcie kazania wskazał na istotę tego typu spotkań, które umacniają więzi wśród ludzi.

– Chcę wam podziękować, że przybyliście tutaj, bo dajecie światło, że dla nas spotkanie z Matką Bożą, Chrystusem, to podkreślenie tej ponad X-wiecznej więzi i wspólnoty duchowej, źródła, skąd nasi poprzednicy i my także staramy się czerpać siły, aby sprostać temu wszystkiemu, co jest niezbędne, żeby naród nasz mógł się rozwijać, żeby nasza ojczyzna była bezpieczna i żebyśmy żyli spokojnie – powiedział ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz.

Ks. biskup zapytał, czy po nas, nasi potomkowie będą w stanie stwierdzić, że to pokolenie, które my stanowimy, ustrzegło Boga w sercach i ziemi.

– Nic więc dziwnego, że Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo często zwracał się do mieszkańców wsi, pracowników leśnych, myśliwych „z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili również krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk” – zacytował ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz.

Na zakończenie zaapelował, abyśmy pozostali wierni Matce Bożej, bo ona z pewnością będzie nam wierną i będzie nas bronić.

 

RIRM

 

drukuj