fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków przyspiesza z modernizacją kolei

Kraków przyspiesza z modernizacją kolei. Dziś pierwsze pociągi przejadą nowym torem od Krakowa Głównego przez estakady, wiadukty aż do ul. Podgórskiej. Kolejnym etapem inwestycji będzie likwidacja starego nasypu dzielącego miasto.

To miejsce wciąż pozostaje placem budowy.

– To wszystko, co tutaj się dzieje, to jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć inżynieryjnych w inwestycjach kolejowych w Polsce – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Więcej, w kraju nie ma trudniejszej inwestycji od tej w Krakowie. Wczoraj po raz pierwszy pasażerowie – co prawda pociągiem technicznym, ale jednak – mogli przejechać nowymi estakadami i wiaduktami kolejowymi nad ul. Kopernika, Grzegórzecką i Miodową w Krakowie, aż do ul. Podgórskiej. Dzisiaj PKP planuje już przełożenie ruchu ze starej infrastruktury na nową. Ale prace będą trwały nadal.

– To, co się dzieje w tym akurat miejscu to przede wszystkim dobudowa dodatkowych torów na 8 kilometrach. Od Krakowa Głównego do Płaszowa będą to cztery tory. I od Płaszowa do Bierzanowa trzy – wskazał zastępca dyrektora Regionu Południowego ds. projektów unijnych PKP PLK Mateusz Wanat.

Kolejnym celem będzie usunięcie starego nasypu biegnącego przez centrum miasta. W pierwszej kolejności zdemontowane zostaną tory, później robotnicy przystąpią do wywozu ziemi.

– Ten nasyp, który dzisiaj widzimy, który dzieli Kraków, mamy nadzieję, że do okresu zimowego, czyli jeszcze w tym roku, zostanie stąd wywieziony – dodał Andrzej Adamczyk.  

W sumie PLK przebudują odcinek torów o łącznej długości 20 kilometrów.

– Mamy prawdziwy renesans, mamy prawdziwą wieloletnią koncepcję rozwoju zarówno kolei krajowej, międzynarodowej, jak i tej aglomeracyjnej. Na to mieszkańcy aglomeracji krakowskiej już od dawna czekają – zaznaczył Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Wszystkie prace – według planów – zakończą się na przełomie 2020 i 2021 roku. Łączna wartość inwestycji przekracza miliard złotych. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi będą poruszać się tutaj z prędkością 160 kilometrów na godzinę. W centrum miasta 100 km/h.

TV Trwam News/RIRM

drukuj