fot. flickr.com

Kraków: Ponowny pochówek śp. Lecha i Marii Kaczyńskich

Na Wawelu odbędzie się dziś ponowny pochówek pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W uroczystości wezmą udział najbliższa rodzina oraz prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. O godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św., której będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

O ekshumacji ciał pary prezydenckiej zdecydowała Prokuratora Krajowa, która prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Kolejne mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Prokuratorzy otworzą groby Stefana Melaka i Tomasza Merty.

Pomimo bólu i cierpień te ekshumacje są niezbędne – mówi poseł Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem.

To jest niezbędna procedura przewidziana w tego rodzaju postępowaniu dowodowym przy katastrofach lotniczych. Wszystko trzeba znieść spokojnie i przeżyć jeszcze raz pomimo bólu. Liczymy na zrozumienie i współczucie naszych rodaków, a nie obelgi, drwiny i pogardę, które tak często trafiają na łamach mediów i są kierowane w naszym kierunku – wskazuje poseł Melak.

Prokuratura tłumacząc decyzję o przeprowadzeniu ekshumacji wskazywała m.in. na możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy i nieprawidłowości w dokumentacji rosyjskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowej maszyny zginęło 96 osób. Polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj