Kraków: działacz opozycji antykomunistycznej w PRL Marek Bik odznaczony medalem „Pro Patria”

Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL i były więzień polityczny Marek Bik otrzymał w niedzielę medal „Pro Patria” za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Uroczystość była częścią obchodów 152. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Marek Bik odebrał medal „Pro Patria” z rąk szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, podczas niedzielnej uroczystości w Krakowie. Działacza uhonorowano „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny”.

Bik urodził się w 1962 r. w Rybniku. Ukończył liceum w Krakowie, a następnie studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był działaczem opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, działaczem Konfederacji Polski Niepodległej (KPN) i więźniem politycznym w latach 1982–1983.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie znajduje się grób Józefa Piłsudskiego, i była częścią obchodów 152. rocznicy urodzin marszałka.

Jak podkreślał Jan Józef Kasprzyk, upamiętnienie tego dnia ma być podziękowaniem dowódcy za to, że „żyjemy w wolnej Polsce; za to, że 101 lat temu – dzięki jego wybitnemu działaniu – Polska powróciła na mapę świata”. Podkreślał, że największą zasługą marszałka było to, że „potrafił – w momencie niezwykle trudnym, w którym znajdowała się Polska i Polacy po klęsce Powstania Styczniowego – rozbudzić w Polakach wolę walki”. Wskazywał na konieczność kontynuowania misji Piłsudskiego przez kolejne pokolenia.

Wydarzenie zakończyło się złożeniem kwiatów przy grobach marszałka oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.

PAP

drukuj