Kontrole NIK w śląskich szpitalach

Najwyższa Izba Kontroli prowadzi doraźną kontrolę w szpitalnych oddziałach ratunkowych na terenie województwa śląskiego. Kontrolerzy wzięli pod lupę działania kierownictwa placówek w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, którzy trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Izba przygląda się też dostępności i jakości świadczeń oraz dokumentacji medycznej.

Kontrola jest prowadzona w Cieszynie, Częstochowie, Jaworznie, Rybniku i Tarnowskich Górach. Inspekcja potrwa do końca września.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła ostatnią kontrolę śląskich SOR w 2011 roku. Już wówczas wykryto szereg nieprawidłowości. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wskazał, że priorytetem podjętych działań jest bezpieczeństwo pacjenta.

– Jak pokazały przykłady z ostatnich miesięcy na SOR wciąż nie dzieje się najlepiej. Tym razem kontrolerzy skupią się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom zgłaszającym się po pomoc. Pod lupę weźmiemy także prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów, finansowanie i rozliczanie świadczeń wykonywanych na SOR. Nie pominiemy już kwestii najważniejszej: systemy TRIAGE związanego z klasyfikacją medyczną pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych – zaznaczył prezes NIK.

Kontrola śląskich SOR to efekt serii powikłań i zgonów pacjentów, którzy zgłosili się do szpitali m.in. w Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim.

 

RIRM

drukuj