fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Konsultacje prezydenta ws. noweli ustawy przyznającej mediom publicznym 2 mld zł

Prezydent Andrzej Duda prowadzi konsultacje ws. noweli ustawy przyznającej mediom publicznym 2 mld zł rekompensaty za abonament. Odbywa w czwartek szereg spotkań.

Prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Na oddzielnym spotkaniu Andrzej Duda przyjął przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia.

Procedowaniu ustawy w parlamencie towarzyszyła burzliwa debata. Nowela zakłada wypłatę w tym roku rekompensaty w wysokości 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Jest to rekompensata za braki w abonamencie.

Politycy Platformy Obywatelskiej apelowali, aby środki te przeznaczyć na wsparcie dla pacjentów onkologicznych. Taką poprawkę senatorowie KO zgłosili w Senacie, jednak Sejm ją odrzucił.

Teraz dalsze losy noweli zależą od prezydenta.

Opozycja często podejmuje temat histerii, który udziela się pod różnymi postaciami. Używają do tego onkologii, chorób, zagrożenia koronawirusem. Szukają momentu, który podważyłby zaufanie do rządzących. Natomiast inną sprawą jest rekompensata dla mediów publicznych, które muszą funkcjonować właściwie, przekazując rzetelne informacje po to, aby społeczeństwo nie miało tylko spojrzenia z jednej strony na rzeczywistość, którą rysują media komercyjne, często z kapitałem zewnętrznym – komentuje senator Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa.

Jak powiedział rzecznik prezydenta, na piątek Andrzej Duda ma zaplanowane  spotkanie z prezesem TVP Jackiem Kurskim oraz prezesem Polskiego Radia Agnieszką Kamińską. Błażej Spychalski zaznacza, że są to spotkania konsultacyjne.

Prezydent ma 21 dni od momentu otrzymania ustawy, na jej podpisanie, odrzucenie bądź skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj