PAP/Piotr Nowak

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała b. wiceministra finansów i szefa Służby Celnej

Na pytania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT odpowiadał we wtorek Jacek Kapica, były wiceminister finansów i szef Służby Celnej. Świadek zeznał, że w 2012 roku zidentyfikowano ryzyko niepłacenia podatku od oleju napędowego. Uwagę na problem zgłosił do Ministerstwa Finansów PKN Orlen. Chodziło o niepokojące zdarzenia związane z rosnącym importem paliwa przez Litwę.

Były wiceminister finansów i szef Służby Celnej był pytany o zniesiony w 2010 roku obowiązek składania zabezpieczeń przez podmioty zajmujące się importem. W odpowiedzi wskazał, że chodziło o zwiększenie konkurencyjności polskich portów.

Przeciwnym zniesieniu takiego obowiązku miał być wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jacek Kapica wskazał, że nie przypomina sobie rozmowy w tej sprawie. Dodał też, że nie spotkał się z informacjami o rażących nadużyciach w transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

– Nie identyfikowałem tego zjawiska w trakcie pełnienia przez siebie funkcji i – co ciekawe – nie otrzymałem informacji ani ze strony izb skarbowych, ani ze strony izb celnych, że jest to istotne nadużycie, na które trzeba zareagować, które trzeba by podnieść na poziom Ministerstwa Finansów czy rozmowy z dyrektorami. Później też nie spotkałem się z informacjami, które wskazywałyby, że były istotne nadużycia – zaznaczył świadek.

Jacek Kapica funkcję wiceministra finansów sprawował w latach 2008-2015. Niemal cały ten okres bada sejmowa komisja ds. wyłudzeń VAT. Z tytułu grabieży państwo polskie straciło około 250 mld zł.

RIRM

drukuj