fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Kołobrzeg: proces obwinionego o kradzież w sklepie cukierka wartego 40 gorszy

Przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu rozpoczął się proces 70-letniego emeryta ze Szczecina obwinionego o kradzież w sklepie cukierka o wartości 40 groszy. Mężczyzna za to wykroczenie został skazany w postępowaniu nakazowym na 20 godzin prac społecznych. Wyrok zaskarżył.

Roman Wawrzyniak (zezwolił na publikację danych osobowych), emeryt ze Szczecina, 4 lipca 2019 r. podczas wakacji w Kołobrzegu w jednym z tamtejszych sklepów zjadł śliwkę w czekoladzie. Zauważył to pracownik ochrony, który miał oznajmić Wawrzyniakowi, że ten ukradł cukierka.

Według relacji emeryta wzięto go na zaplecze, przeszukano i wezwano policję. Dostał wezwanie na komendę, ale ze względu na chorobę i konieczność konsultacji lekarskiej w szpitalu, nie stawił się w wyznaczonym terminie. Miał o swojej nieobecności powiadomić funkcjonariuszy telefonicznie. Powtórnego wezwania, jak twierdził, nie otrzymał.

27 września 2019 r. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu na posiedzeniu bez udziału stron w postępowaniu nakazowym uznał obwinionego winnym wykroczenia polegającego na kradzieży jednego cukierka – śliwki w czekoladzie – o wartości 40 groszy. Skazał go na karę jednego miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin.

Wawrzyniak wyrok otrzymał 11 października i go zaskarżył. Sprawę opisały media. Prokuratura zapowiedziała wówczas włączenie się do postępowania. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała, że prokuratura zdecydowała o zaskarżeniu „rażąco niesprawiedliwego wyroku nakazowego” na korzyść obwinionego.

PAP

drukuj