fot. PAP/Artur Reszko

Kolejny dzień gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

Czwartek jest kolejnym dniem walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W nocy strażacy dozorowali kilka newralgicznych miejsc. Służba upłynęła im w miarę spokojnie. Nie było silnego wiatru, ogień się mocno nie rozprzestrzeniał – poinformowała w czwartek rano straż pożarna.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości wskazują, że patrząc na ogień i kłęby dymu załamują ręce.

– Widzę bezsilność. Bezsilność człowieka  w walce z żywiołem – mówią.

 

To największy pożar w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego.

– Niewielkie zarzewie ognia, które powstało w niedzielę spowodowało tak ogromny pożar – podkreślił nadbryg. Jarosław Wendt, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Do tej pory ogień pochłonął ponad 6 tys. hektarów powierzchni największego w Polsce Parku Narodowego.

– W tej chwili ten pożar nie powinien się już dalej rozprzestrzeniać przy tych siłach, które zostały zadysponowane – uspokajał w środę minister środowiska Michał Woś.

Na miejscu pracuje kilkadziesiąt zastępów ochotniczej i państwowej straży pożarnej. Pomagają też kadeci, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i policja.

Strażacy pracują w trudnych warunkach. Grząski grunt nie pozwala im na użycie  ciężkiego sprzętu. W większości działają pieszo przy użyciu podręcznego sprzętu. Żywioł gaszony jest także z powietrza, m.in. przy wykorzystaniu samolotów Lasów Państwowych.

– W środę podpisałem trzy umowy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych na użycie samolotów. Środki zapewnia Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych z Funduszu Leśnego. Trzecim źródłem wsparcia dla nas będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – mówił Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

https://twitter.com/LPanstwowe/status/1252957338220113922

Marszałek województwa zapowiedział dodatkowe wsparcie finansowe dla strażaków. Wcześniej otrzymali oni 2,5 mln zł.

– Poza tą sumą jeszcze dodatkowy bonus dla tych, którzy tutaj walczą na pierwszej linii ognia – wskazał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Z kolei rząd na walkę z żywiołem przekaże 600 tys. zł.

 

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl