fot. pixabay.com

Kolejny deszczowy dzień nad Polską

Jak informuje IMGW, Europa południowa, centralna i północno-wschodnia będzie w zasięgu rozległych wyżów znad Atlantyku i północno-wschodniej Rosji. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się pod wpływem płytkich niżów z ośrodkami nad Morzem Norweskim i południowo-zachodnią Rosją.

Polska zachodnia będzie w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku, a wschodnia pozostanie jeszcze na skraju niżu znad południowo-zachodniej Rosji. Na wschodzie kraju napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie, a zachód znajdzie się w bardziej suchym powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie rosło.

W piątek na zachodzie kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane i na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu, a na północnym wschodzie i wschodzie także burze. Lokalnie możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm, a na północnym wschodzie gdzieniegdzie do 20 mm. Temperatura maksymalna od 23 st. do 27 st. Chłodniej miejscami nad morzem i na Podhalu: od 19 st. do 22 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim okresami dość silny, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na wschodzie i południowym wschodzie początkowo zachmurzenie duże i niewielkie przelotne opady deszczu oraz zanikające burze. Na południu i zachodzie gdzieniegdzie mgła, ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 13 st. do 16 st.; chłodniej na Pomorzu i w rejonach podgórskich: od 10 st. do 12 st., a cieplej miejscami nad morzem i Lubelszczyźnie, 17 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, przeważnie północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

PAP/RIRM

drukuj