fot. Paweł Palembas

Kolejny chłodny i deszczowy dzień nad Polską

Jak informuje IMGW, od Wysp Brytyjskich, przez krańce zachodnie kontynentu, po Skandynawię i północno-zachodnie krańce Rosji pogodę kształtował będzie wyż znad Morza Północnego. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się pod wpływem niżów z ośrodkami na południową i częściowo środkową Europą.

Polska południowa będzie w zasięgu niżu znad Czech i Słowacji, pozostała część kraju – pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Północnym. Napływać będzie chłodna, arktyczna masa powietrza, tylko początkowo nad południe kraju nieco cieplejsza masa polarno-morska.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i będzie się wahać.

We wtorek na północnym wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy kraju. Okresami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W rejonach górskich opady śniegu. W Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od 4 st. do 8 st., w rejonach podgórskich od 1 st. do 3 st. Wiatr umiarkowany, na północy i w zachodniej połowie Polski okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni i wschodni.

W nocy z wtorku na środę na północnym wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, okresami opady deszczu ze śniegiem i śniegu, głównie na południu kraju. Na południu miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, w Karpatach o 15 cm, a w Sudetach o 20 cm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -2 st. do 1 st., na północnym wschodzie i w kotlinach górskich około -3 st., a lokalnie na wybrzeżu i na południowym wschodzie cieplej, do 2 st. Wiatr na północnym wschodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, na zachodzie i południu Polski okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj