fot. twitter.com/PremierRP

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce; rząd podejmuje kolejne działania w walce z epidemią

177 przypadków zakażenia, prawie 800 osób w szpitalach i ponad 10 tys. w kwarantannie – to najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Wśród chorych jest minister środowiska Michał Woś. Rząd podejmuje kolejne działania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się epidemii w naszym kraju.

Liczba osób zarażonych może w przeciągu najbliższych dni drastycznie wzrosnąć.

– Polska od początku robi wszystko, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus wykrywany jest u osób, które już objęte są kwarantanną, a to oznacza, że sytuacja jest pod kontrolą.

– Większość przypadków cały czas to są osoby albo z kwarantanny, które miały kontakt z osobami zarażonymi, albo osoby, które przyjeżdżają z zagranicy i musimy ten dopływ koronawirusa w ten sposób niejako powstrzymać – wskazał Mateusz Morawiecki.

Temu mają pomóc takie działania, jak m.in. zamknięcie przejść granicznych. Odwołane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Wstrzymano także loty międzymiastowe. Zamknięto palcówki oświatowe, centra handlowe i wszelkie inne miejsca spotkań. Policja, wpierana przez wojsko, prowadzi kontrolę osób, które zostały objęte kwarantanną.

– W pierwszej kolejności dany patrol kierowany jest w miejsce zamieszkania osoby poddanej kwarantannie. W momencie, kiedy patrol jest na miejscu, jest informacja zwrotna do centrum i stąd wykonywane jest połączenie telefoniczne z osobą poddaną kwarantannie. Policjanci z centrum operacyjnego potwierdzają przybycie na miejsce patrolu, który z kolei stwierdza obecność osoby objętej kwarantanną w miejscu wskazanym – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Rząd zatwierdził też sieć szpitali zakaźnych jednoimiennych, które pojawią się w każdym województwie – powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– Dzisiaj zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej do każdego z tych szpitali. Niezależnie od tego, że pacjentów w tych szpitalach jest na razie niewielu. Każdy szpital dostanie tysiąc sztuk kombinezonów i maseczek oraz odpowiednią liczbę shieldów lub gogli, które – jak wiemy – można sterylizować, używać wielokrotnie – oświadczył minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Szpitale otrzymają także wsparcie finansowe. Polskie władze dziękują Polakom za odpowiedzialną postawę i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych. Dyscyplina i solidarność – jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki – przyczynią się do skutecznej walki z koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj