fot. pkp.pl

Kolejne inwestycje na kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisało umowę na zakup wózków motorowych. Ich wartość to 21,5 miliona złotych. Dzięki nowym drezyną pracownicy kolei będą mogli szybciej dojeżdżać na miejsca napraw i sprawniej usuwać usterki.

Nowe drezyny usprawnią pracę na torach.

– To pojazdy przeznaczone przede wszystkim do przewozu pracowników i ładunków, ale także wykonywania prac załadunkowych i wyładunkowych. Do wykonywania jazd manewrowych, przeciągania składów oraz wykonywania jazd transportowych – podkreślił Krzysztof Szafrański, dyrektor Biura Dróg Kolejowych w PKP PLK.

Dzięki nim utrzymanie linii kolejowych i usuwanie awarii ma być szybsze i skuteczniejsze. Drezyny wyposażone są w nowoczesne urządzenia. Ich maksymalna prędkość to 100km/h.

– Podstawowe wyposażenie drezyny hydraulicznej składa się z kabiny sterującej, ze skrzyni ładunkowej o długości 4 metrów. Na bokach skrzyni znajdują się burty stalowe w połowie dzielone, odchylane. Do realizacji prac załadunkowych i wyładunkowych służy żuraw hydrauliczny o udźwigu maksymalnym 8 ton, o maksymalnym zasięgu pracy do 12 metrów i udźwigu na maksymalnym zasięgu półtorej tony. Drezyna hydrauliczna jest wyposażona opcjonalnie w przystawki odśnieżające – opisywał Krzysztof Szafrański.

Zamówienie jest częścią projektu o wartości 250 milionów złotych, który jest współfinansowany z środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Musimy pamiętać, że ta perspektywa unijna, dała rzeczywiście bardzo dużo środków na infrastrukturę przede wszystkim na drogi i na kolejnictwo – wskazał Stanisław Moryc, radny PiS w Krakowie.

Producentem drezyn jest Zakład Pojazdów Szynowych w Stargardzie. Nowe wózki motorowe trafią do Siedlec, Białegostoku, Skarżyska – Kamiennej, Wałbrzycha, Ostrowa Wielopolskiego i Nowego Sącza.

 

TV Trwam News

drukuj