fot. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice: trwa spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

W Katowicach odbywa się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu biorą udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz przedstawiciele pracodawców i strony społecznej.

Według zapowiedzi wśród poruszanych kwestii będą m.in. temat koncesji na wydobycie surowca oraz postępy w realizacji programu dla górnictwa. Ponadto omówiona zostanie aktualna sytuacja w branży w kontekście unijnej polityki klimatycznej.

Do omówienia jest wiele tematów – mówił przed spotkaniem  przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek.

– Dzisiaj będziemy rozmawiać na te najbardziej palące tematy. Jeszcze jest kopalnia Krupiński, która miałaby być sprywatyzowana. Wiele jest tych problemów. To zespół podejmie decyzję, co będzie wiodące i tymi sprawami będziemy się zajmować. Bo rzeczywiście koncesje są dla nas niezwykle istotne. Ma być też pan minister Jędrysek, o ile wiem. Tak to będzie wyglądało, że na bieżąco będziemy oceniać to, czym powinniśmy się zająć – wyjaśniał Kazimierz Grajcarek.

Pod koniec lutego unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok ws. zanieczyszczonego powietrza w Polsce.

Wskazał, że Polska złamała prawo Unii Europejskiej dopuszczając w latach 2007-2015, czyli za rządów koalicji PO-PSL, do nadmiernych, wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić.

RIRM

drukuj