fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

KAS i CBŚP: prawie 10 mln papierosów za ok 6,8 mln zł w kontenerze z koszulkami

Prawie 10 mln nielegalnych papierosów wartych ok. 6,8 mln zł wykryli w kontenerze z koszulkami funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska – podała Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji. Dodano, że Skarb Państwa mógł stracić ponad 11 mln zł.

Pod koniec stycznia br. funkcjonariusze KAS i CBŚP skontrolowali kontener, który przypłynął z portu Chittagong w Bangladeszu. Obie służby podkreśliły, że sprawdzenie kontenera, to efekt wymiany informacji pomiędzy pomorską KAS i CBŚP z Gdańska.

Zgromadzone przez służby informacje doprowadziły do szczegółowej kontroli transportu z deklarowanym ładunkiem koszulek, który miał trafić na Węgry – funkcjonariusze najpierw zeskanowali kontener za pomocą urządzenia RTG, a następnie użyto psa wyszkolonego do wykrywania tytoniu.

„Zarówno obraz zarejestrowany przez skaner, jak i reakcja psa służbowego nie pozostawiały złudzeń, co do konieczności szczegółowego sprawdzenia kontenera” – powiedziała rzecznik Prasowy CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Funkcjonariusze tuż po otwarciu kontenera zobaczyli kartony z koszulkami, za którymi przemytnicy ukryli kontrabandę.

„Jest to dość powszechna praktyka stosowana przez grupy przestępcze zajmujące się przemytem kontenerowym” – oceniła Jurkiewicz.

„Po wyładowaniu kartonów z towarem mundurowi dotarli do niemal 10 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar został zabezpieczony. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru wynosi ok. 6,8 mln zł – Skarb Państwa mógł stracić na tej próbie przemytu ponad 11 mln zł” – przekazała rzecznik szefa KAS Anita Wielanek.

Dalsze czynności w tej sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno–Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Gdyni.

PAP

drukuj