PAP/Paweł Supernak

Kampania wyborcza: PiS rozpoczęło objazd po Polsce; KO przedstawiła pełne listy wyborcze

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło objazdową kampanię wyborczą po Polsce. W poniedziałek swoje listy wyborcze przedstawiła Koalicja Obywatelska. Niektórzy jej kandydaci mają jednak problemy z prawem.

Do wyborów parlamentarnych pozostały niespełna dwa miesiące. Prawo i Sprawiedliwość PiSbusem wyruszyło na spotkania z wyborcami – mówił w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

– Ruszamy w drogę, żeby dalej słuchać Polaków, słuchać, jakie są ich oczekiwania, dyskutować, co jest możliwe i potwierdzać, że wiarygodność jest podstawowym znakiem firmowym Prawa i Sprawiedliwości – tłumaczył premier RP.

To kolejny etap kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości – dodał przewodniczący komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

– Zakończyliśmy pewien etap kampanijny, taki wakacyjny w formie pikników, było ich kilkaset w kraju, uczestniczyło w nich kilkanaście tysięcy osób – poinformował Krzysztof Sobolewski.

Premier zamierza odwiedzić każdy z 41 okręgów wyborczych do Sejmu. Objazd rozpoczął od Sochaczewa, gdzie wskazał na znaczenie zerowego podatku PIT dla młodych [czytaj więcej].

– Młodzi są przyszłością narodu i to jest oczywiste, ale chcemy, żeby byli też teraźniejszością, żeby mieli tu i teraz dla siebie dobre miejsce do życia w Polsce – podkreślił Mateusz Morawiecki.

W Rawie Mazowieckiej premier spotkał się z mieszkańcami na dworcu autobusowym, gdzie mówił o likwidowanych przez 20 lat połączeniach PKS [czytaj więcej]. 

– Na targowisko, do szkoły, do szpitala, do znajomych trzeba móc w tych naszych małych ojczyznach dojechać, dlatego odbudowujemy połączenia PKS-owe – mówił Prezes Rady Ministrów.

W Grójcu szef rządu wskazał na obniżenie podatku PIT z 18 na 17 procent, co zwiększy dochody polskich pracowników [czytaj więcej]. https://www.radiomaryja.pl/informacje/premier-m-morawiecki-nizsze-podatki-to-wiecej-szans-na-rozwoj-pracownikow-mocniejsza-gospodarka/  W Otwocku premier odwiedził jedną z rodzin, zaś w Halinowie spotkał się z mieszkańcami w Domu Kultury [czytaj więcej]. https://www.radiomaryja.pl/informacje/premier-m-morawiecki-chcemy-zeby-program-emerytura-plus-byl-gwarantowany-ustawowo/

Ze swoimi kampaniami wyborczymi wciąż na dobre nie wystartowały ugrupowania opozycyjne. W poniedziałek Koalicja Obywatelska przyjęła listy wyborcze do Sejmu i Senatu. Niektóre z nazwisk mogą budzić wątpliwości.

– W Gdańsku Sławomir Neumann, przewodniczący klubu, poseł trzech kadencji, zapraszam Sławek – mówił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się dymisji Sławomira Neumanna z funkcji przewodniczącego klubu PO-KO. Prokuratura bada sprawę nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych posła. Niejasne transakcje Neumanna opiewać mają na dziesiątki tysięcy złotych.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki widzi w tym celowy zabieg Platformy.

– Jest to ucieczka pod parasol immunitetu dla tego polityka, pewnie nie pierwsza w tym ugrupowaniu i nie ostatnia – stwierdził Ryszard Czarnecki.

Liderem listy w Piotrkowie Trybunalskim jest Cezary Grabarczyk. Przeciwko byłemu ministrowi sprawiedliwości w rządzie PO-PSL toczy się proces sądowy o nielegalne uzyskanie pozwolenia na broń. W środę akces do startu w wyborach parlamentarnych zgłosił prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Na związanym niegdyś z PO polityku ciążą zarzuty prokuratorskie. Platforma nie potwierdza jego startu z list koalicji.

– Na razie nie ma takiego zgłoszenia, nie ma takiej decyzji – powiedział Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Jak podkreślił politolog dr Paweł Momro, promowanie przez partie osób wątpliwych moralnie wpływa na wizerunek całego ugrupowania.

– Jeśli jakaś partia na 460 miejsc w Sejmie i 100 w Senacie ma problem ze znalezieniem kandydatów, którzy nie mają żadnych problemów wizerunkowych czy nie mają żadnych postępowań prawnych w toku, to należy zadać pytanie, czy to jest poważna partia – akcentował politolog.

Wciąż nie wiadomo, czy opozycja zawrze porozumienie w ramach paktu senackiego. Wszystkich stu kandydatów do Senatu zaprezentowało już Prawo i Sprawiedliwość.

TV Trwam News/RIRM

drukuj