fot. twitter.com

K. Karski: KE stosuje podwójne standardy

Kiedy Komisja Europejska wdroży procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Niemiec i Hiszpanii, wtedy będziemy mieli poczucie, że te działania są wyważone, skierowane do wszystkich według jakichś jasnych kryteriów. Obecnie KE stosuje podwójne standardy – powiedział podczas obrad w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Karol Karski.

Wiceszef KE Frans Timmermans zapowiada kolejne działania ws. sędziów Sądu Najwyższego. Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości apelują z kolei o równe traktowanie wszystkich krajów.

W PE odbyło się w czwartek posiedzenie Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych poświęcone praworządności w Polsce. Część europosłów apelowała, by Komisja Europejska uruchomiła procedurę i skierowała ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Frans Timmermans oświadczył, że potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. „KE tego nie zaniedba” – zapewnił.

Europoseł PiS Karol Karski wskazywał z kolei podczas obrad na podwójne standardy Komisji Europejskiej.

Kiedy wystąpi pan do Komisji Europejskiej, by wdrożyć procedurę z art. 7 wobec Niemiec, gdzie sędziów Sądu Najwyższego wybiera komisja złożona w połowie z posłów do Bundestagu, a w połowie z landowych ministrów sprawiedliwości? Kiedy zwróci się pan do KE, aby wdrożyć procedurę z art. 7 w stosunku do Hiszpanii, gdzie tamtejszy odpowiednik Krajowej Rady Sadownictwa jest wybierany w takim samym trybie, jak w Polsce? Wtedy rzeczywiście będziemy mieli poczucie, że te działania są wyważone, skierowane do wszystkich według jakichś jasnych kryteriów – mówił polski eurodeputowany.

Tymczasem Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło w czwartek uchwałę, która głosi, że dotychczasowa I prezes SN Małgorzata Gersdorf pozostanie na stanowisku do 2020 r. Resort sprawiedliwości wskazuje z kolei, że zgodnie z obowiązującą ustawą prezes Gersdorf osiągnęła wiek, który obliguje ją jako sędzię do przejścia w stan spoczynku.

RIRM

drukuj