fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem 500 plus?

Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem dotyczącym świadczenia 500 plus na każde dziecko. Przepisy zostały już przyjęte przez Stały Komitet Rady Ministrów – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Projekt dotyczący przyznania świadczenia 500 plus także na pierwsze dziecko zapowiedział na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. To jeden z elementów tzw. nowej Piątki PiS.

Projekty te są realizowane zgodnie z mapą drogową z harmonogramem – mówi minister Elżbieta Rafalska. W tym tygodniu Sejm uchwalił już Emerytury plus, a teraz czas na 500 plus na każde dziecko – dodała szefowa MRPiPS.

Na każde dziecko do 18 roku życia będzie można otrzymać świadczenie 500 zł. Ten projekt był w konsultacjach międzyresortowych i społecznych. Czekamy, kiedy zostanie wprowadzony do rady ministrów. Myślę, że w najbliższym czasie ten projekt przejdzie przez radę, a następnie czekają nas prace w parlamencie – wskazuje minister Rafalska.

Obecnie świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

RIRM

drukuj